Kutak za dame
Dobro dosli na forum http://kutakzadame.com

Zelim vam prijatan boravak na forumu, ali se pre toga morate prijaviti sa postojecim nalogom.

Ili registrovati ako nemate nalog na forumu http://kutakzadame.com

Kutak za dame
Dobro dosli na forum http://kutakzadame.com

Zelim vam prijatan boravak na forumu, ali se pre toga morate prijaviti sa postojecim nalogom.

Ili registrovati ako nemate nalog na forumu http://kutakzadame.com

Kutak za dame
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Sve ženske i muske teme na jednom mestu
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Hormoni

Ići dole 
5 posters
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
bevana

bevana


Broj poruka : 3252
Datum upisa : 28.02.2012
Godina : 38

Hormoni Empty
PočaljiNaslov: Hormoni   Hormoni EmptyPon Apr 23, 2012 11:00 am

Da li je neka od vas imala problem sa povisenim prolaktinom?
Nazad na vrh Ići dole
Jeci

Jeci


Broj poruka : 890
Datum upisa : 18.03.2012
Godina : 33

Hormoni Empty
PočaljiNaslov: Re: Hormoni   Hormoni EmptyPon Apr 23, 2012 11:27 pm

Nisam, ali evo nekih korisnih informacija...
Bev tebi je prolaktin povisen? Koliko je visok?

Šta je prolaktin?

Prolaktin je hemijska supstanca koju luči hipofiza. To je žlezda veličine zrna graška koja se nalazi u sredini vašeg mozga, a odgovorna je za pokretanje mnogih procesa u telu. Prolaktin postoji i kod žena i kod muškaraca, i oslobađa se u različitim vremenima u toku dana i noći. Prolaktin se, opšte uzevši, oslobađa kako bi stimulisao proizvodnju mleka u organizmu trudnice. On takođe uzrokuje uvećanje mlečnih žlezda kako bi pripremio ženu za dojenje. Hormoni koji utiču na prolaktin Kao i mnogi drugi hormoni u našem telu, oslobađanje prolaktina ustvari pokreću drugi hormoni. Hormoni koji utiču na prolaktin su, između ostalih, i:

• dopamin

• serotonin

• hormon štitne žlezde

Serotonin i hormon štitne žlezde pomažu povećanje oslobađanja prolaktina, dok je delovanje dopamina usmereno na zaustavljanje oslobađanja prolaktina. Promene u nivou prolaktina tokom trudnoće Kada ste trudni, promene u nivou prolaktina su sasvim normalne. U stvari, nivoi prolaktina u vašem telu se moraju povećati kako bi se pospešila proizvodnja mleka u vašim mlečnim žlezdama.

Tokom trudnoće, vaši hormoni su u potpunom haosu. Konkretno, nivo estrogena u vašoj krvi počinje da raste, i to je ono što stimuliše povećanje nivoa prolaktina. Nakon porođaja, kako vaša beba sisa, stimulacija bradavica će pokrenuti dalje povećanje nivoa prolaktina. Prolaktin vam omogućava da nastavite da dojite tokom dužeg vremenskog perioda. Prolaktin i neplodnost Prolaktin ne samo da uzrokuje da vaše telo poveća proizvodnju mleka, nego takođe utiče i na vašu ovulaciju i menstrualni ciklus. Zbog toga je skoro potpuno nemoguće da zatrudnite dok dojite (tačnije, prolaktin pokazuje efikasnost od 90% protiv trudnoće u toku prvih meseci nakon porođaja).

Prolaktin inhibira dva hormona neophodna za ovulaciju: folikulostimulirajući hormon (FSH) i hormon koji oslobađa gonadotropin (eng. gonadotropin releasing hormone, ili GnRH). Oba ova hormona su odgovorna za pružanje pomoći pri razvoju i sazrevanju vaših jajnih ćelija u jajnicima, kako bi one mogle biti oslobođene tokom ovulacije. Kada imate višak prolaktina u svom krvotoku, ovulacija se ne dešava, a vi nećete biti u mogućnosti da zatrudnite. Prolaktin takođe može uticati na vaš menstrualni ciklus i redovnost vaših menstruacija.

Nepravilnosti u nivou prolaktina

Ukoliko imate poteškoća da ostanete u drugom stanju, moguće je da je to usled nepravilnosti u nivou prolaktina. Ako imate povišen nivo prolaktina, to može inhibirati ovulaciju i menstruaciju. Nivoi prolaktina se mogu utvrditi pomoću jednostavne analize krvi. Normalni nivoi prolaktina u krvi kod žena su negde između 30 i 600 mIU/l. Ukoliko vaši rezultati teže ka gornjoj granici ovog raspona, ili su iznad nje, moguće je da patite od nepravilnosti u nivou prolaktina.

Vrste nepravilnosti

Postoje dve osnovne vrste prolaktinskih nepravilnosti. Moguće je patiti od obe istovremeno.

Galaktoreja

Galaktoreja je stanje u kom počinjete spontano da proizvodite mleko, bez postojanja trudnoće ili skorog porođaja. Ona je rezultat visokog nivoa prolaktina. Ostali simptomi uključuju:

• uvećane dojke;

• bolne ili osetljive dojke;

• nepravilne menstruacije;

• gubitak seksualnog nagona;

• neplodnost.

Hiperprolaktinemija

Hiperprolaktinemija doslovce znači suviše prolaktina u krvi. Ukoliko imate hiperprolaktinemiju, takođe možete patiti i od galaktoreje, iako to nije obavezno slučaj. Simptomi visokog nivoa prolaktina uključuju i:

• nivoe prolaktina oko ili iznad 600mIU/l;

• neplodnost; • nepravilne menstruacije;

• glavobolje;

• smanjen seksualni nagon;

• probleme sa vidom.

Uzroci visokih nivoa prolaktina

Postoji nekoliko stvari koji mogu biti odgovorne za nepravilnosti u nivoima prolaktina. Kako biste mogli da lečite svoju neplodnost, moraćete da utvrdite šta se nalazi u korenu povišenog nivoa prolaktina u vašem organizmu. Prolaktinom Prolaktimon je jedan od češćih uzroka prolaktinski izazvane neplodnosti. Prolaktinom uzrokuje razvoj tumora na vašoj hipofizi. Ovaj tumor prekomerno luči prolaktin u vašem telu. Oko 10% stanovništva ima ovakve tumore. Oni obično ne predstavljaju bilo kakvu opasnost po zdravlje, osim neplodnosti, iako ponekad mogu ometati vid. Lekovi Neki lekovi mogu uzrokovati prekomerno lučenje prolaktina. Neki anti-depresivi, analgetici, i opijati blokiraju dopamin, čime sprečavaju zaustavljanje lučenja prolaktina. Ovo može uzrokovati porast vašeg nivoa prolaktina. Drugi uzroci Drugi, ređi uzroci nepravilnosti u nivoima prolaktina su i:

• obolenja štitne žlezde;

• sindrom policističnih jajnika;

• herpes zoster.
Nazad na vrh Ići dole
bevana

bevana


Broj poruka : 3252
Datum upisa : 28.02.2012
Godina : 38

Hormoni Empty
PočaljiNaslov: Re: Hormoni   Hormoni EmptyUto Apr 24, 2012 8:06 am

citala sam i ja ovo sa neta,ali u stvari,vise me zanima da li lek koji sad pijem moze da utice na mens.?posto mi je krvarenje trajalo samo 2 dana,a uvek bude po 5.
max ref. vrednost je 530,a meni je 1100. Hormoni 402532072
a od simptoma koji prate povisen prolaktin,ja nemam nijedan Hormoni 2370014350
Nazad na vrh Ići dole
Jeci

Jeci


Broj poruka : 890
Datum upisa : 18.03.2012
Godina : 33

Hormoni Empty
PočaljiNaslov: Re: Hormoni   Hormoni EmptyUto Apr 24, 2012 10:20 am

Cuti makar nemas simptome...
Au bas su ti visoke vrednosti! Hormoni 1384998410

Pa ne verujem da utice, naravno zavisi od leka, ali mozda ti je oskudnija nego inace iz nekih banalnijih razloga, ne mora lek da bude u pitanju...
Ako se brines pitaj svoju doktorku, ali makar si dobila, nije da nisi, samo je krace trajalo... tako da ne bi trebalo da je neki probem Hormoni 650269930
Nazad na vrh Ići dole
Natalla

Natalla


Broj poruka : 550
Datum upisa : 01.03.2012
Godina : 40
Lokacija : Niš

Hormoni Empty
PočaljiNaslov: Re: Hormoni   Hormoni EmptyPon Jun 18, 2012 12:06 am

Bevana jel primaš neku terapiju za prolaktin?
Nazad na vrh Ići dole
bevana

bevana


Broj poruka : 3252
Datum upisa : 28.02.2012
Godina : 38

Hormoni Empty
PočaljiNaslov: Re: Hormoni   Hormoni EmptyPon Jun 18, 2012 1:50 am

pila sam bromokriptin.posle prve kutije se znacajno snizio.a sad,posle trece je opet kao i pre terapija. Hormoni 402532072
trenutno ne pijem nista,pa idem za tri nedelje da dam krv,i da se dogovorim sa lekarom sta dalje.
Nazad na vrh Ići dole
Natalla

Natalla


Broj poruka : 550
Datum upisa : 01.03.2012
Godina : 40
Lokacija : Niš

Hormoni Empty
PočaljiNaslov: Re: Hormoni   Hormoni EmptyPon Jun 18, 2012 3:16 am

Ja sam posle porođaja mnooogooo dugo pila bromokriptin. Posle 6 meseci mi se prolaktin vratio u normalu, ali sam i dalje imala malo mleka. To mi nije bilo jasno, ali su me lekari uverili da i do godinu nakon porođaja može da se pojavljuje mleko bez obzira na nivo prolaktina. Cikluse sam sredila tek sa korišćenjem tabletama za kontracepciju. Šta su ti lekari rekli? Šta može biti uzrok i pored korišćenja bromokriptina?
Nazad na vrh Ići dole
bevana

bevana


Broj poruka : 3252
Datum upisa : 28.02.2012
Godina : 38

Hormoni Empty
PočaljiNaslov: .............   Hormoni EmptyPon Jun 18, 2012 11:47 am

jedino stres navodi kao razlog.nijedan simptom povisenog prolaktina nemam (nemam iscedak iz bradavica,menstruacije su redovne,nemam problema sa vidom i sluhom).vadila sam krv da krenem sa pilulama opet,i tad je bio povisen prolaktin.da tad nisam radila analize,ne bih ni znala.jesi li ti ostala trudna tek kad se on sredio,ili tokom terapije?



Poslednji izmenio bevana dana Pon Jun 18, 2012 10:10 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Natalla

Natalla


Broj poruka : 550
Datum upisa : 01.03.2012
Godina : 40
Lokacija : Niš

Hormoni Empty
PočaljiNaslov: Re: Hormoni   Hormoni EmptyPon Jun 18, 2012 12:26 pm

Ja sam sa bromokriptinom počela čim sam se porodila. A menstruaciju sam dobila tačno nakon mesec dana. Pila sam ga šest meseci, pošto mleko nije htelo da mi stane. Ciklusi su mi varirali između 28 i 35 dana, ali rečeno mi je da je to normalno posle porođaja a i zbog stresa. Posle 6 meseci sam proverila hormone i pošto je sve bilo u najboljem redu, prekinuli su mi bromokriptin. I pošto su mi ciklisi i dalje varirali, 3 meseca nakon prestanka korišćenja bromokriptina krenula sam sa yazom, pila sam ga par meseci i u četvrtom ciklusu nakon prestanka ostala sam trudna. Posle yaza su mi se malo uravnotežili ciklusi, a pošto sam ovulaciju pratila merenjem temperature, saznala sam da imam kasne ovulacije, a pošto sam bila i na folikulometriji, doktorka mi je to i potvrdila. Jedan ciklus sam pila utrogestan nakon ovulacije da produžim lutealnu fazu koja mi je bila kratka i već sledećeg meseca mi je ovulacija bila 15. dana i tada sam zatrudnela.
E sada, ako su ti problem neredovni ciklusi zbog prolaktina, onda počni sa tabletama za kontracepciju. A ako planiraš tj. radiš na trudnoći, onda probaj kao ja da prvo meriš temperaturu da vidiš da li i kada ovuliraš. Jer prolaktin može da stopira ovulaciju. Ili se javi lekaru da zakažeš folikulometriju, to je i najpuzdaniji način da se vidi da li i kada ovuliraš.
Nazad na vrh Ići dole
bevana

bevana


Broj poruka : 3252
Datum upisa : 28.02.2012
Godina : 38

Hormoni Empty
PočaljiNaslov: Re: Hormoni   Hormoni EmptyUto Jun 19, 2012 12:45 am

menstruacije su mi redovne,a trudnocu ne planiramo ove godine sigurno.nego mene brine sta ako se on ne stabilizuje onda kad budemo planirali dete, ako se uzme u obzir da moze da spreci ovulaciju scratch nego,o tom -po tom.Hormoni 650269930
Nazad na vrh Ići dole
Natalla

Natalla


Broj poruka : 550
Datum upisa : 01.03.2012
Godina : 40
Lokacija : Niš

Hormoni Empty
PočaljiNaslov: Re: Hormoni   Hormoni EmptyUto Jun 19, 2012 4:09 am

I ako se ne stabilizuje do vremena kada budete rešili da ostaneš trudna ima leka Hormoni 650269930 Važno je da znaš da postoji problem (ako ga uopšte i bude) i moći ćeš da ga rešiš. Pa čak i visok prolaktin nije siguran znak da ćeš teško zatrudneti. Moja sestra je šest meseci nakon porođaja ostala trudna, još joj ni menstruacije nisu krenule. A pri tom je dojila, tako da, ne brini Hormoni 650269930
Nazad na vrh Ići dole
bevana

bevana


Broj poruka : 3252
Datum upisa : 28.02.2012
Godina : 38

Hormoni Empty
PočaljiNaslov: Re: Hormoni   Hormoni EmptyUto Jun 19, 2012 8:14 am

hvala Hormoni 650269930
Nazad na vrh Ići dole
Natalla

Natalla


Broj poruka : 550
Datum upisa : 01.03.2012
Godina : 40
Lokacija : Niš

Hormoni Empty
PočaljiNaslov: Re: Hormoni   Hormoni EmptyUto Jun 19, 2012 9:24 am

Nema na čemu Hormoni 1071211947
Nazad na vrh Ići dole
bevana

bevana


Broj poruka : 3252
Datum upisa : 28.02.2012
Godina : 38

Hormoni Empty
PočaljiNaslov: Re: Hormoni   Hormoni EmptyČet Jul 05, 2012 8:10 pm

Natalla,da li su i tebi rekli da prolaktin moras da radis isklucivo u 8 ujutru?
sad sam bila,i sestra mi se izdrala,kao nece mi biti tacni rezultati ,jer sam stigla na red u 8 i 15,a tako mi i treba kad nisam dosla ranije (a nece ni da cuje da sam jos u pola 8 dosla da cekam).prethodna 3 puta mi niko nista nije rekao za vreme.
Nazad na vrh Ići dole
Natalla

Natalla


Broj poruka : 550
Datum upisa : 01.03.2012
Godina : 40
Lokacija : Niš

Hormoni Empty
PočaljiNaslov: Re: Hormoni   Hormoni EmptyČet Jul 05, 2012 8:27 pm

Ma jok. Vreme uzimanja krvi u mom slučaju nije bilo bitno. Ja sam i popodne davala krv. Ali čula sam da lekari uglavnom zahtevaju ujutru i to samo u određenim danima ciklusa, pošto varira dosta i toku dana i u toku ciklusa. Meni je nivo prolaktina uvek bio isti, bez obzira na vreme. Ali pošto sam ja rodila par meseci pre toga, možda zbog toga nije bilo potrebe da baš u određeno vreme radim analize. Ko će ga znati sa ovim našim lekarima i njihovim metodama, svako ima svoju.
Nazad na vrh Ići dole
Ivana

Ivana


Broj poruka : 3396
Datum upisa : 29.02.2012
Godina : 36
Lokacija : in love :)

Hormoni Empty
PočaljiNaslov: Re: Hormoni   Hormoni EmptyČet Jul 05, 2012 8:30 pm

Bev,moja drugarica je isto imala povisen prolaktin i to bas puno i dr joj je rekao da hoce ujutru da bude povisen i da treba da ga vadi i prati nekoliko puta u toku dana.i tako je i uradila i ok joj je.ujutru jeste bio povisen,ali malo nesto.a nista nije pila od tableta...
Nazad na vrh Ići dole
bevana

bevana


Broj poruka : 3252
Datum upisa : 28.02.2012
Godina : 38

Hormoni Empty
PočaljiNaslov: Re: Hormoni   Hormoni EmptyČet Jul 05, 2012 8:49 pm

da, moze i tako.vadi se 3 puta dnevno.ujutru,oko podneva i po podne.
samo ja ne znam kako da nateram ovog mog dr-a da mi prekontrolise i tako.ne znam ni kako odrede da li da vadis samo ujutru,ili 3 puta. Hormoni 2370014350
Nazad na vrh Ići dole
Nina87

Nina87


Broj poruka : 190
Datum upisa : 01.03.2012

Hormoni Empty
PočaljiNaslov: Re: Hormoni   Hormoni EmptyČet Jul 05, 2012 8:52 pm

Ja imam problem sa menstruacijom otkad sam prestala sa pilulama, zadnjih mjeseci mi je potpuno izostala, nizak mi je progesteron i estradiol. Znate li sta to znaci? Dobila sam terapiju orgametril,rekla mi je kad dobijem da dodjem opet kod nje, samo se nadam da mi nece prepisati pilule za kontracepciju jer ne zelim da ih pijem opet.
Nazad na vrh Ići dole
Natalla

Natalla


Broj poruka : 550
Datum upisa : 01.03.2012
Godina : 40
Lokacija : Niš

Hormoni Empty
PočaljiNaslov: Re: Hormoni   Hormoni EmptyČet Jul 05, 2012 8:56 pm

Nina to znači da ćeš težoe zatrudneti, ako to planiraš. U suprotnom ne brini, par meseci nakon prestanka pilule regulisaće se hormoni Hormoni 650269930
Nazad na vrh Ići dole
Nina87

Nina87


Broj poruka : 190
Datum upisa : 01.03.2012

Hormoni Empty
PočaljiNaslov: Re: Hormoni   Hormoni EmptyPet Jul 06, 2012 9:10 am

Natalla ::
Nina to znači da ćeš težoe zatrudneti, ako to planiraš. U suprotnom ne brini, par meseci nakon prestanka pilule regulisaće se hormoni Hormoni 650269930
Planiram za godinu dana, da ako mi se do tad regulise taj progesteron. Hormoni 650269930
Nazad na vrh Ići dole
Natalla

Natalla


Broj poruka : 550
Datum upisa : 01.03.2012
Godina : 40
Lokacija : Niš

Hormoni Empty
PočaljiNaslov: Re: Hormoni   Hormoni EmptyPet Jul 06, 2012 9:44 am

Ako progesteron bude nizak to se lako rešava. Pratiš ciklus da utvrdiš kada ovuliraš i odmah nakon ovulacije počneš sa utrogestanom i to je to. Ako budeš imala problema sa začećem, u dogovoru sa lekarom ćeš dobiti terapiju, koja brzo deluje i sve će biti ok. Raduje me što planiraš bebu Hormoni 650269930
Nazad na vrh Ići dole
Nina87

Nina87


Broj poruka : 190
Datum upisa : 01.03.2012

Hormoni Empty
PočaljiNaslov: Re: Hormoni   Hormoni EmptyPet Jul 06, 2012 10:31 am

E pa super, hvala ti sad mi je lakse, danas sam bila na ultrazvuk, jajnici su mi u redu. A bebicu jedva cekam. Hormoni 650269930
Nazad na vrh Ići dole
bevana

bevana


Broj poruka : 3252
Datum upisa : 28.02.2012
Godina : 38

Hormoni Empty
PočaljiNaslov: Re: Hormoni   Hormoni EmptyPet Jul 06, 2012 11:04 am

moj prolaktin 730 (max ref. 530) Hormoni 3181402168 vidim da cu opet da se druzim sa onim lekom.
Nazad na vrh Ići dole
bevana

bevana


Broj poruka : 3252
Datum upisa : 28.02.2012
Godina : 38

Hormoni Empty
PočaljiNaslov: Re: Hormoni   Hormoni EmptySre Jul 11, 2012 8:13 am

kaze dr da cemo se namuciti kad budem htela da zatrudnim.ulepsao mi je dan Hormoni 1655936591
Nazad na vrh Ići dole
Ivana

Ivana


Broj poruka : 3396
Datum upisa : 29.02.2012
Godina : 36
Lokacija : in love :)

Hormoni Empty
PočaljiNaslov: Re: Hormoni   Hormoni EmptySre Jul 11, 2012 9:11 am

na osnovu cega to kaze?zbog prolaktina?a pracenje ne spominje?
a nemoj da ocajavas. Hormoni 650269930 sigurno postoji nacin da se to regulise!
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Hormoni Empty
PočaljiNaslov: Re: Hormoni   Hormoni Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Hormoni
Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Kutak za dame :: Zdravlje :: Sve ostalo-
Skoči na: