Kutak za dame
Dobro dosli na forum http://kutakzadame.com

Zelim vam prijatan boravak na forumu, ali se pre toga morate prijaviti sa postojecim nalogom.

Ili registrovati ako nemate nalog na forumu http://kutakzadame.com

Sve ženske i muske teme na jednom mestu

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

Ocajne domacice :)

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2, 3, 4  Sledeći
AutorPoruka
Nastija

Broj poruka : 1654
Datum upisa : 01.03.2012
Godina : 35

PočaljiNaslov: Ocajne domacice :)   Pet Jun 22, 2012 1:42 am

Neka ovo bude tema na kojoj cemo pisati o nekim trikovima iz domacinstva,ciscenju i sredjivanju kuce...
Ja sam nasla par stvari na netu i neke su stvarno super.

Hleb i pecivo možete slobodno da zamrznete, tako će se očuvati 2 - 6 nedelja
- za zamrzavanje je najbolje ako je hleb još svež, ali ohlađen, tako će posle odmrzavanja biti najukusniji. Odmrznuti hleb nemojte više stavljati u zamrzivač
- hleb će ostati svež ako u kutiju za hleb stavite i sirov oljušten krompir

Ako vam se zapusi odvod vode u sudoperi odlicno pomaze soda bikarbona i
sirce. Prvo sipajte poprilicno sode, a onda polako nalivajte sirce,doci ce do
burnog vrenja,i posle kratkog vremena problem je resen.

Problemi sa mravima:
-mravi beze kada namirisu listove paradajza
-mravlje puteve pospite solju ili praskom za pecivo
-spremite im "slatku klopku" od cistog sundjera i posutog secera. Za kratko vreme mravi ce se nastaniti u njoj, i posle toga sundjer stavite u kipucu vodu

Steze vas cipela,
cipele u plasticnu kesu pa u zamrzivac,drzati oko 24 sata u zamrzivacu, kada ih izvadite, obujte ih preko nekih malo punijih (termo) carapa i nosite par sati,i problem je resen.

Čaše uklještene jedna u drugoj
Takve čaše najlakše ćete razdvojiti ako donju uronite u toplu vodu, a u gornju pustite mlaz hladne vode.

Napukli tanjir
Ako vam je napukao tanjir nekog porculanskog servisa, pokušajte da ga spasite tako što ćete ga prokuvati 15 minuta na laganoj vatri u mleku (tako da mleko prekrije tanjir). Kad se mleko osuši-na tanjiru se neće vidjeti oštećenje.

Stare pletene korpe
Stare pletene korpe i korpice možete obnoviti bojom iz raspršivača u skladu s bojom vašeg kuhinjskog ili trpezarijskog nameštaja. Tako osvežene korpe mogu vam služiti kao ukras, za spremanje voća, ključeva, čepova, plastičnih kesa i svega onog što inače nema pravo mesto.

Zalivanje cveća kad niste kod kuće
Staklenu flašu od soka ili vode napunite vodom, zatvorite krpicom i okrenite je naglavačke, te vrh zakopajte u zemlju u tegli. Cveće će imati vodu i samo će se zalivati dok ste vi na godišnjem odmoru.

Čišćenje mašine za veš
Mašinu za veš potrebno je povremeno očistiti. Za čišćenje bubnja- u njega ulijte vruću vodu i litru alkoholnog sirćeta, pa uključite program za ispiranje. Svi ostaci deterdženta na bubnju na taj način će biti uklonjeni.

Oštrenje noževa
Ako tupim nožem nekoliko puta prerežete svež krompir, vaš nož će definitivno biti oštriji. Nož možete naoštriti i tako što ćete ga nekoliko puta povući po donjoj ivici porculanske šoljice ili tanjirića.

Učvrstite držač sekire za meso
Ako imate osećaj da je držač sekire za meso labav, ostavite ga na više sati u vodi. Drvo će se napiti vode i držač će opet biti čvrst.

Otvaranje tegli
Staklenu teglu ćete najlakše otvoriti ako je okrenete tako da je poklopac okrenut prema dole i uronite ga u vruću vodu. Kratko pričekajte i bez problema ćete otvoriti teglu.

Čepovi na sanitarijama
Čep na sudoperu, umivaoniku ili kadi neće propuštati vodu budete li ga premazali acetonom i odmah potom posuli dječjim puderom. Kad se čep potpuno osuši više neće propuštati vodu.

Čuvanje džema od budji
Džem ili pekmez sačuvaćete od plesni ako teglu okrenete na poklopac. Tako ćete sadržaj sačuvati od budji više od godinu dana.

Saveti za ekološko čišćenje kuće
- za neprijatne mirise u frižideru, staviti posudicu sa malo sode bikarbone u njega – upiće sve neprijatne mirise
- za neprijatne mirise iz kante za smeće, staviti na dno nove kese kašičicu sode bikarbone – takođe upija sve neprijatne mirise, što nam je naročito bitno leti
- za ručno pranje sudova, u vodu za pranje dodati supenu kašiku sode bikarbone (naročito je efikasna kod masnih šerpi i tiganja)
- pre usisavanja tepiha, posuti sodu bikarbonu po njima, ostaviti da deluje pola sata, a onda usisati (nestaće svi neprijatni mirisi), a isto važi i za podloge na kojima leže kućni ljubimci
- mačji WC, na dno, ispod peska, sipati kašiku sode bikarbone
- WC šolja se može očistiti tako što ćemo je posuti šakom sode bikarbone, zatim u vodu sipati šoljicu alkoholnog sirćeta i isto toliko sode, pa ostaviti da deluje dva sata; ako se na šolji ispod ivice uhvatila buđ, u plastičnoj posudici pomešati sodu i alkoholno sirće, a onda u to umočiti komadiće vate i obložiti ivice šolje, ostaviti da deluje sat-dva pa isprati i obrisati
- lavabo i kadu posuti sodom bikarbonom i sa par kapi limunovog soka, i dobro istrljati
- u veš mašinu pri svakom pranju dodati dve kašike sode bikarbone (omekšava vodu u kojoj se veš pere i zamenjuje sredstva protiv kamenca); takođe, umesto omekšivača, u posudicu za omekšivač može se sipati malo jabukovog sirćeta i par kapi nekog eteričnog ulja
- mašine za sudove i veš čistiti jednom u dva meseca tako što sipamo u odeljak za deterdžent koliko može da stane sode bikarbone, a onda uključimo na neki kraći program pranja
- kuhinjske i kupatilske odvode jednom mesečno, preventivno, možemo očistiti običnom krupnom kuhinjskom solju; jednu šoljicu sipamo u odvod, a onda zalijemo vrelom vodom: za pravo začepljenje, prirodan „lek“ je vruće alkoholno sirće, pod uslovom da pre toga nismo sipali neko od hemijskih sredstava
- za zaprljane kuhinjske površine, u flašicu sa raspršivačem sipati alkoholno sirće sa par kapi nekog eteričnog ulja zbog lepšeg mirisa
- za pranje prozora i ostalih staklenih površina, u flašicu sa raspršivačem sipati vodu, pomešanu sa jednim deicilitrom alkoholnog sirćeta
- za uklanjanje rđe i vodenog kamenca koristiti alkoholno sirće
- za podove se može koristiti obična voda sa nekoliko kapi eteričnog ulja čajevca
- za osvežavanje i dezinfekciju vazduha u prostorijama, dovoljna je voda u raspršivaču sa nekoliko kapi ulja čajevca (odličan u sezoni gripova i prehlada)
- za sprečavanje nastanka gljivica i buđi po ćoškovima zidova, namazati malo ulja čajevca
- univerzalno sredstvo za čišćenje svega, počev od ruku nakon sečenja luka ili čićenja ribe, do svega ostalog, ukljčujući i vodeni kamenc sa kuhinjskih armatura i posuđa, u flašicu sa raspršivačem sipati sok od jednog limuna, petnaestak kapi eteričnog ulja limuna i dopuniti vodom
- za dezinfikovanje mikrotalasne rerne dovoljno je u nju staviti posudu sa vodom i limunovim sokom i uključiti na nekoliko minuta
- za brisanje prašine mogu se koristiti obične peruške, dok se nameštaj može polirati sa malo maslinovog ulja kanutog na krpu, a u istu svrhu mogu poslužiti i maramice za bebinu guzu

Peršun
Da peršun ne bi izgubio hranljive vrednosti kuvanjem, stavite ga u supu u poslednji čas.
Peršun iseckajte i u slojevima stavite u staklenu flašu, a između pojedinih slojeva peršuna sipajte so. Tako će peršin ostati svež nekoliko nedelja.
Lišće peršuna možete iseckati i zamrznuti u kesici ili posudici za led, tako ćete uvek imati svež peršun za spremanje jela.
Oprano peršunovo i celerovo lišće, pa i kapar, možete osušiti tako što ćete ga zavezati i ostaviti u senci da se osuši viseći, a ako želite da zadrži lepu zelenu boju, neko ga vreme držite na suncu.

Pranje povrća
Povrće kod kojeg se jede deo koji raste pod zemljom (npr. šargarepa) pere se pod mlazom hladne vode, ono kod kojeg se jede nadzemni deo – pod mlazom mlake vode.

Kuvanje zelenog povrća
Zeleno lisnato povrće kuva se otkriveno da ne bi izgubilo zelenu boju. Treba ga kuvati u malo vode i kratko.

Rendanje rena
Nećete plakati prilikom rendanja rena, ako ga pre rendanja ostavite u zamrzivaču i zamrznete.

Seckanje luka
Ukoliko vam luk smeta za oči dok ga seckate, stavite ga na 15 minuta u zamrzivač i više nećete imati problema.

Kuvano mleko
Mleko će duže vremena ostati sveže budete li mu za vreme kuvanja dodali malo šećera.
Mleko neće prekipeti ako na lonac stavite cediljku.

Čuvanje limuna
Prerezani limun prilično se brzo suši i zato vam savetujemo da prerezani deo pospete solju. Pre nego što ga ponovo upotrebite isecite tanku krišku i bacite je, a preostali deo iskoristite.
Svež limun stavite u veću staklenu posudu i napunite hladnom vodom. Tako spremljeni limun imaće mekšu koru i posle će dati više soka.

Prženi krompir
Prženi krompir biće hrskaviji ako komadiće pre prženja u vrućoj masti pospete s malo brašna.
Još jedan način dobijanja hrskavosti jeste da ga pre pečenja nekoliko minuta ostavite u vreloj slanoj vodi, obrišete krpom i onda zapečete.
Kako vam se krompir ne bi zapekao za dno posude kad ga pečete u rerni, pre toga ga namočite nekoliko minuta u slanoj vodi.
Sami lako možete pripremiti krompiriće za brzo korišćenje. Oljuštite krompir,iseckajte ga na štapiće kao za pomfrit , na nekoliko minuta ih prokuvajte u vreloj vodi,a kad se ohlade stavite ih u kesu i zamrznite.

Krompir za salatu
Kuvani krompir koji nameravate pripremiti za salatu biće ukusniji i upiti manje ulja ako ga pre seckanja na minutu ili dve potopite u mleko.
Kuvane krompire lakše ćete i brže oljuštiti ako u vodu u kojoj ih kuvate dodate kap ulja.
Krompiru za salatu ukus možete poboljšati tako što ćete u vodu u kojoj se kuva staviti lovorov list .

Ponovo sveža zelena salata
Zelena salata brže će ponovo postati sveža ako u hladnu vodu u koju je potopite dodate malo šećera.

Posebni kiseli krastavci
Ako prilikom kiseljenja krastavaca u teglu stavite nekoliko listova višnje, kiseli krastavci će imati posebnu aromu.

Odvajanje kolača
Ako se kolač uhvatio za dno i ne možete ga istresti iz kalupa, stavite ga na trenutak na plinski šporet, na kratko na blagoj vatri ugrejte dno i lako ćete ga moći istresti.
Ako vam se biskvitno testo raspadne pri vađenju iz lima, možete ga spasiti tako što ćete raspukle delove premazati belancem i pažljivo ponovo zalepiti.

Glazura na kolaču
Glazura će se čvršće držati na kolaču ako ga najpre lagano posipate brašnom
Nazad na vrh Ići dole
Jeci

Broj poruka : 890
Datum upisa : 18.03.2012
Godina : 27

PočaljiNaslov: Re: Ocajne domacice :)   Pet Jun 22, 2012 7:21 am

Opala ovo su bas zanimljivosti lol!
Svaka cast Nastija
Nazad na vrh Ići dole
Nastija

PočaljiNaslov: Re: Ocajne domacice :)   Pon Jun 25, 2012 4:42 am

KOKA-KOLA UKLANJA FLEKE , MASNOĆU I KAMENAC
Kažu da koka-kola nije baš tako zdrava za piće, ali je zato odlična za uklanjanje masnoće i čišćenje zagorelih površina šerpi ili tiganja. Ulijte u tiganj malo gaziranog pića i sačekajte da provri. Posle toga ga normalno operite. Koka-kola je odlična i za otklanjanje fleka i kamenca iz kuvala za vodu. Sipajte je u kuvalo i ostavite da stoji ceo dan, a posle toga isperite.

DASKA ZA SEČENJE
Ne uspevate da otklonite neprijatan miris luka, belog luka ili ribe sa daske za sečenje? Postoji rešenje za to − prvo je operite u vreloj vodi, a onda je namažite kriškom limuna, ostavite da nekoliko minuta odstoji i isperite.

ZAGORELA RERNA
Ako dugo niste čistili rernu, i čini vam se da taj posao nećete baš tako lako i uspešno obaviti, nemojte odmah kupovati najjača sredstva za uklanjanje nečistoće. U hladnu rernu sipajte so tako da je pokrije celu u sloju od 1 cm i uključite na najvišu temperaturu. Ostavite tako 15 minuta, pustite da se rashladi, pa sunđerom pokupite so. S njom ćete otkloniti i ostatke zagorelog. Posle toga je dobro isperite.

NEPRIJATNI MIRIS U FRIŽIDERU
Ako je vaš frižider poprimio razne neprijatne mirise, odsecite deo najlonske čarape, sipajte u njega nekoliko kašika kafe, uvežite i stavite u frižider. Kafa će neutralisati sve neželjene mirise.

ČIŠĆENJE FRIŽIDERA
Pomešajte 1/3 mere sode bikarbone sa 2/3 mere vode (najbolje destilovane, zbog kamenca) i tim rastvorom očistite frižider ili zamrzivač. Tako ćete sprečiti i pojavu neprijatnog mirisa.

KAMENAC NA VODOVODNIM SLAVINAMA
Ako ne uspevate da vratite stari sjaj vašoj slavini, pokušajte da je očistite sunđerom natopljenim toplim sirćetom. Ponovite postupak nekoliko puta.

KERAMIČKE PLOČICE
Za čišćenje keramičkih pločica koristite rastvor jedinakih količina mlake vode i sirćeta ili ih perite vodom kojoj ste dodali alkohol. Posle toga ih samo prebrišite suvom krpom.
Mrlje od čaja sa keramičkih pločica skinućete uz pomoć soli. Pospite pločice solju, prebrišite ih, isperite čistom vodom i osušite mekom krpom.

Nazad na vrh Ići dole
Romanticna

Broj poruka : 202
Datum upisa : 29.02.2012
Godina : 23

PočaljiNaslov: Re: Ocajne domacice :)   Pon Jun 25, 2012 7:31 am

svaka cast nastija! bas ima korisnih stvari

ja znam da se krv skida hladnom vodom. mozda nekome zatreba
Nazad na vrh Ići dole
bevana

Broj poruka : 3252
Datum upisa : 28.02.2012
Godina : 31

PočaljiNaslov: Re: Ocajne domacice :)   Pon Jun 25, 2012 8:01 am

trebalo je opet da stavis naslov ''Ocajne domacice''

PočaljiNaslov: Re: Ocajne domacice :)   Pon Jun 25, 2012 9:49 pm

Moze da se promeni
Nazad na vrh Ići dole
bevana

PočaljiNaslov: Re: Ocajne domacice :)   Sub Jan 26, 2013 7:07 am

sta koristite za laminat?
imam neko sredstvo iz dm-a i samo stavlja fleke

i kako najlakse obrisati venecijanere?
napunili su se prasinom,a tako me mrzi da ih ocistim

Broj poruka : 1651

PočaljiNaslov: Re: Ocajne domacice :)   Sub Jan 26, 2013 7:09 am

bev,ja venecijanere cistim prskalicom za prozore,samo ih isprskas i obrises posle sa obe strane
Nazad na vrh Ići dole
Lara

Broj poruka : 1445

PočaljiNaslov: Re: Ocajne domacice :)   Sub Jan 26, 2013 7:54 am

laminat ili usisavam ili brisem onim merom za staklo. Ne ostavlja fleke.
A venecijanere mrzim! isto i kod mene.. pa jedino da brises posebno svaki. Ja to retko radim, trebala bih cesce..
Ja trenutno ne znam kako da ocistim fasadu na kuci, ispod mog prozora. Macak se stalno penje tu, i nervira me, a osim toga, prlja..
Nazad na vrh Ići dole
Ivana

Broj poruka : 3396
Godina : 30

PočaljiNaslov: Re: Ocajne domacice :)   Sub Jan 26, 2013 9:52 am

jao,meni su ti venecijaneri zlo!imala sam ih u stanu u Beogradu.obicno prvo krenem svaki posebno,pa mi dosadi i onda uradim kao Inda.ali,nikad nisu bili cisti onako kako sam ja htela!

e da,ovde na forumu sam procitala dobar savet za seckanje luka-dok ga secete zvacite zvaku!pomaze!
Nazad na vrh Ići dole
inda

PočaljiNaslov: Re: Ocajne domacice :)   Sub Jan 26, 2013 10:08 am

ivana,poprskas malo vise i po coskovima i eventualno jos malo obrises te zabacene delove,inace to moze i nekom manjom pajalicom da se odradi
Nazad na vrh Ići dole
bevana

PočaljiNaslov: Re: Ocajne domacice :)   Sub Jan 26, 2013 10:43 am

ja sam probala da ih usisavam,sa nekom cetkom ali ipak im treba ribanje
nista,moracu jedan po jedan

dobro je da nisam jedina koja onim za stakla brise pod nego sam prosli put istrosila pola te tecnosti,pa reko' da vidim da neko ne koristi nesto sto je specijalno za to.

PočaljiNaslov: Re: Ocajne domacice :)   Sub Jan 26, 2013 10:50 am

Ne potrosis pola tako sto koristis mokru krpu koju poprskas time nekoliko puta. Ja je perem nekoliko puta dok ne obrisem sve, ali ne potrosim uopste puno.
Nazad na vrh Ići dole
bevana

PočaljiNaslov: Re: Ocajne domacice :)   Sub Jan 26, 2013 10:54 am

ja sam sa suvom tj. sa jedno tri krpe prava sam ocajna domacica meni sve treba da se nacrta sad znam za sledeci put hvala

PočaljiNaslov: Re: Ocajne domacice :)   Sub Jan 26, 2013 10:59 am

Nema na cemu. pokvasis, dobro je iscedis i onda naprskas. Mada ima dosta tih sredstava za laminat. Ali trenutno nemam ambicija da to istrazujem, dobar je i Mer.
Nazad na vrh Ići dole
bevana

PočaljiNaslov: Re: Ocajne domacice :)   Pet Maj 24, 2013 11:02 pm

Ima li neka od vas sudoperu koja je unutra mat?

PočaljiNaslov: Re: Ocajne domacice :)   Pet Maj 24, 2013 11:39 pm

moja mama i brise je milion puta dnevno i svaki put kada popraskas okolo,moras odmah da obrises inace ostaju fleke...
Nazad na vrh Ići dole
bevana

PočaljiNaslov: Re: Ocajne domacice :)   Pet Maj 24, 2013 11:42 pm

Jaooo divno
Sad ne znam cime te fleke da obrisem.Jednim sredstvom sam uspela pola,a ostatak nece. Ajde kad se setis,ili ti mama bude tu,pitaj cime cisti.

PočaljiNaslov: Re: Ocajne domacice :)   Sub Maj 25, 2013 12:17 am

obicnim deterdzentom za sudove ili uzmes onaj cif ili tako nesto cime vec brises sporet
Nazad na vrh Ići dole
bojano

Broj poruka : 263
Godina : 25

PočaljiNaslov: Re: Ocajne domacice :)   Sub Maj 25, 2013 6:31 am

Za pod, za laminat u sobi sam pre neki dan uzela za ciscenje spin tecnost...
Nazad na vrh Ići dole
pahuljicaa

Broj poruka : 2170

PočaljiNaslov: Re: Ocajne domacice :)   Čet Avg 29, 2013 2:37 am

Ivana, isto je i kod mene...ja cistim na svoj nacin...prvo usisam kucu, pa onda obrisem podove, pa onda obrisem prasinu sa vitrine i stola u dnevnoj sobi. A ona to drugacijim redom odradi...pa uzela da me uci kako se pod brise (ona ne dodaje vodu u onog briska, nego samo tecnost za ciscenje i posle se cudi sto se parket lepi...a ja dodam vodu, po uputstvu, i onda se nista ne lepi, bas lepo sija pod, a ona kaze da se tako ne ocisti lepo...posto mi svi ulazimo obuveni, a i gosti se isto ne izuvaju.) cak joj je i tata rekao da preteruje ...a rekla mi je ''necu ja da mi posle pricaju tvoji svekar i svekrva kako ne znas ni pod da ocistis'' Rolling Eyes 

Broj poruka : 1429
Godina : 28

PočaljiNaslov: Re: Ocajne domacice :)   Čet Avg 29, 2013 3:07 am

Pa trebala bi prvo da obrises prasinu, pa onda usisavas i brises pod. Jer se ta prasina rasprsi svuda po stanu. Tako da ti je za to mama u pravu
Nazad na vrh Ići dole
pahuljicaa

Broj poruka : 2170

PočaljiNaslov: Re: Ocajne domacice :)   Čet Avg 29, 2013 4:12 am

Bella, ja vidim kad ona obrise prasinu pa onda usisa tepihe, prasina se opet digne poneli smo pre par dana tepihe na pranje, i necemo ih stavljati do oktobra-novembra...pa ce mi biti lakse da sredjujem kucu

PočaljiNaslov: Re: Ocajne domacice :)   Čet Avg 29, 2013 4:15 am

I ja prvo usisam ,pa brisem prasinu,jer mislim da se od usisivaca dize prasina.

Podovi bez tepiha su spas za usisavanje.

Pepeljugo,nema na cemu

Broj poruka : 3396
Godina : 30

PočaljiNaslov: Re: Ocajne domacice :)   Čet Avg 29, 2013 4:29 am

ja priznajem da dosta toga rdaim anopakao.ali,tako volim.i pored toga,prvo brisem prasinu,pa ususavam-logicnije mi je!

Bev,meni su cupavi tepisi spas.i to sto svetliji da bude.moj je siv i idealan je-smotam ga,iznesem napolje i istresem,obrisem parhet i kraj!a da ne pricam o tome da se nista,ali nista na njemu ne vidi.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Ocajne domacice :)   

Nazad na vrh Ići dole

Ocajne domacice :)
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 4Idi na stranu : 1, 2, 3, 4  Sledeći
 Similar topics
-
» Ocajne domacice :)

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Kutak za dame :: Sve ostalo :: Stvarno sve ostalo-