Kutak za dame
Dobro dosli na forum http://kutakzadame.com

Zelim vam prijatan boravak na forumu, ali se pre toga morate prijaviti sa postojecim nalogom.

Ili registrovati ako nemate nalog na forumu http://kutakzadame.com

Sve ženske i muske teme na jednom mestu

PrijemČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

analize koje treba uraditi pre trudnoce

Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Iva

Broj poruka : 1826
Datum upisa : 28.02.2012
Godina : 36

PočaljiNaslov: analize koje treba uraditi pre trudnoce   Pon Dec 10, 2012 5:37 am

Nisam znala gde da postavim ovo pitanje, pa cu ovde.
Mi planiramo da pocenmo da radimo na pravljenju bebe naredne godine. Ja sad idem za Srbiju i uradila bih sve kontrole koje su neophodne. Nekako sam malo uplasena jer se mojim prijateljicama desavalo da ne mogu da ostanu trudne ili da pobace (ne daj Boze), retko koja je imala normalnu prvu trudnocu. Zato i hocu da odradim sve sto je potrebno pre nego sto uopste i pocnemo.
Zanima me sta od pregleda treba da uradim? I da napomenem samo da jos pijem pilule, Yaz. Ovo je poslednja kutija, i kad sa njom zavrsim prestajem.

"Za dvadeset godina bićete razočarani ne onim što ste uradili, već onim što niste. Uhvatite povetarac svojim jedrima. Pokidajte sigurne veze. Isplovite iz zaštićene luke. Istražujte. Sanjajte. Otkrivajte."

Daisypath Anniversary tickers
Nazad na vrh Ići dole
*cinderella*

Broj poruka : 1065
Datum upisa : 29.02.2012
Godina : 33

PočaljiNaslov: Re: analize koje treba uraditi pre trudnoce   Pon Dec 10, 2012 6:18 am

Na tvom mestu bih uradila briseve - bakteriološki vaginalni i cervikalni, kao i ona tri na hlamidiju, miko i ureaplazmu. Naravno, papa i kolposkopiju. Mislim da nema potrebe da radiš TORCH. I nemoj da se sekiraš ako ne uspe iz prve, normalno je da nemamo ovulaciju svakog meseca, kao i da promašite ovulaciju. Uzmi već sad da piješ folnu kiselinu.
Nazad na vrh Ići dole
Iva

PočaljiNaslov: Re: analize koje treba uraditi pre trudnoce   Pon Dec 10, 2012 6:36 am

Ja odmah da kazem da nemam nikog bliskog koga mogu da pitam sve ovo. I da o bebama znam kako se prave i to je to.
Sto znaci da ce vam moja pitanja mozda biti i smesna i glupa ali ja moram da pitam. Ajmo redom...

Pepeljugo, za sta se pije folna kiselina?I u kom obliku? Je l' se uzima na recept ili moze i bez? Sta je TORCH?

Zvonci hvala za premestaj, nisam imala pojma gde da je smestim. A sto kod zubara? Ja i onako idem na 6 meseci, tako da cu sad nevezano za ovo, ali me interesuje kakve veze ima zubar?

"Za dvadeset godina bićete razočarani ne onim što ste uradili, već onim što niste. Uhvatite povetarac svojim jedrima. Pokidajte sigurne veze. Isplovite iz zaštićene luke. Istražujte. Sanjajte. Otkrivajte."

Nazad na vrh Ići dole
*cinderella*

PočaljiNaslov: Re: analize koje treba uraditi pre trudnoce   Pon Dec 10, 2012 6:50 am

Najbitnije znaš.

TORCH je virusološka analiza na rubeolu, citomegalo virus i još svašta nešto. Rade je žene koje su imale već spontane.
Folna kiselina se pije da bi se sprečio defekt neuralne cevi kod bebice. To su tabletice koje možeš naći u svakoj apoteci, koštaju oko 200din. Trudnice ih dobijaju na recept, ali je još bolje piti ih nekoliko meseci pre trudnoće. Svejedno je da li na kutiji piše folna 400 ili folnak. Pije se jedna dnevno. Pitaj šta god te zanima, tu smo da pomognemo.
Nazad na vrh Ići dole
Iva

PočaljiNaslov: Re: analize koje treba uraditi pre trudnoce   Pon Dec 10, 2012 7:15 am

"Jedno od najvažnijih medicinskih otkrića 20. veka je da se suplementacijom folne kiseline postotak oštećenja nervnog sistema novorođenčeta smanjuje za 50 do 80 odsto. Važno je naglasiti da se većina oštećenja uzrokovanih deficitom folne kiseline javlja tokom prvih nekoliko nedelja trudnoće." Shocked
A ja za folnu kiselinu prvi put cujem. A kao imam net i informisana sam. ccc
Svaki savet i uputstvo su vise nego dobro dosli. Na vreme sam pitala makar.

Nazad na vrh Ići dole
Iva

PočaljiNaslov: Re: analize koje treba uraditi pre trudnoce   Pon Dec 10, 2012 7:17 am

Folna kiselina - značajna i za mamu i za bebu

Folna kiselina, vitamin B6 i B12 preveniraju najčešće komplikacije trudnoće kao što su spontani pobačaji, odlubljivanje posteljice, prevremeno rođenje, mala telesna masa na rođenju, defekti neuralne cevi, ozbiljne abnormalnosti mozga i kičmene moždine. U najvećem riziku su žene koje već imaju decu sa nekim od tih defekata. Jedno od najvažnijih medicinskih otkrića 20. veka je da se suplementacijom folne kiseline postotak oštećenja nervnog sistema novorođenčeta smanjuje za 50 do 80 odsto. Važno je naglasiti da se većina oštećenja uzrokovanih deficitom folne kiseline javlja tokom prvih nekoliko nedelja trudnoće. Stoga je suplementacija pre začeća neophodna, naročito ako su buduće majke koristile oralne kontraceptive - zbog toga što propratna pojava korišćenja može da bude i smanjenje nivoa folne kiseline u serumu.
Dobri izvori folata su: brokoli, karfiol, prokelj, špargle, kupus, zelene paprike, tikvice, krastavac, cvekla, pasulj, avokado, dinja, grejpfrut, papaja, sok od paradajza, semenke od suncokreta...

Značaj folne kiseline

Folat je vrsta B vitamina (B 9) koji se nalazi u hrani, dok je folna kiselina forma folata u vitaminskim suplementima.
Folna kiselina je odgovorna za mnoge funkcije u našem organizmu. Veoma je značajna prilikom deobe ćelija, a posebno u procesima diferenciranja i rasta ćelija embriona i fetusa. Folna kiselina ima zapaženu ulogu i u metabolizmu nervnih ćelija, a zajedno sa vitaminom B12 je neophodna u stvaranju novih krvnih ćelija. Folat, takođe, pomaže razvoj crvenih krvnih ćelija i ima važnu ulogu u prevenciji srčanih bolesti.
Potrebe za folnom kiselinom u trudnoći su znatno povećane. Razlozi za to su rast materice, povećanje volumena krvi, rast i razvoj posteljice i ploda. Dnevne potrebe za folnom kiselinom u toku graviditeta se povećavaju gotovo 100 odsto i obično nisu zadovoljene samo unosom hrane. S obzirom da posledice njenog manjka značajno utiču na rast, funkciju razmnožavanja, kao i stvaranje krvnih ćelija, trudnoća predstavlja kritični period za unos dovoljnih količina folne kiseline.

Preparati se dobro podnose

Uzimanjem folne kiseline je moguće sprečiti nastanak defekata neuralne cevi, a smanjuje se i rizik od nastanka spontanog pobačaja. Pod „defektima neuralne cevi“ se podrazumeva grupa urođenih anomalija, kada ne dolazi do potpunog zatvaranja neuralne cevi. Iz ovih razloga se preporučuje dodatak folne kiseline ishrani u trudnoći. Preparati folne kiseline se dobro podnose i nemaju neželjenih dejstava. Preporučena doza folne kiseline je 800 mikrograma dnevno, tri meseca pre planirane trudnoće, a od početka trudnoće, najmanje do kraja prvog trimestra - 400 mikrograma dnevno. Ukoliko je u porodici već rođeno dete sa neuralnim defektom, preporučena doza je pet miligrama na dan, a ova doza smanjuje rizik defekata neuralne cevi za 85 odsto.
Prevelike doze tokom trudnoće (više od 1000 mikrograma) nose rizik od smanjene apsorpcije cinka, minerala koji je potreban za fetalni rast i imunitet, kao i za zaštitu majke od infekcije.

Preuzeto sa: www.yumama.com

Nazad na vrh Ići dole
Nastija

Broj poruka : 1654
Datum upisa : 01.03.2012

PočaljiNaslov: Re: analize koje treba uraditi pre trudnoce   Pon Dec 10, 2012 7:20 am

Ja sam otisla kod ginekologa i rekla da zelim da odradim sve moguce analize koje postoje da mi se ne bi ponovila situacija kao sa prvom trudnocom.
Nesto sam radila u drzavnoj bolnici,ali posto vecinu analiza oni ne rade isla sam privatno,dosta je kostalo ali sam bar znala da je sve ok i mozemo da pocnemo da radimo na bebi.
Folnu kiselinu pocni par meseci pre nego sto krenete sa pokusajima
Samo opusteno i srecno!!!
Nazad na vrh Ići dole
~Lovely~

Broj poruka : 671
Godina : 27

PočaljiNaslov: Re: analize koje treba uraditi pre trudnoce   Pon Dec 10, 2012 7:33 am

Iva, kada sam bila kod ginekologa prosli put bila je trudnica ispred mene (sami pocetak trudnoce, tj. prvi pregled) i doktorka joj kaze da je i sama vec mogla da pocne sa nekom suplementacijom, znaci apsolutno korisno cak i nekoliko meseci pre trudnoce, a tebi pogotovo jer je poznato da pilule umanjuju vrednosti folne kiseline.
Nazad na vrh Ići dole
Iva

PočaljiNaslov: Re: analize koje treba uraditi pre trudnoce   Pon Dec 10, 2012 7:47 am

Nastija, koliko su otprilike kostali svi pregledi? Posto sam trazila na netu i nisam mogla da nadjem cene.
Sad bas citam za folnu kiselinu i za ishranu pre trudnoce. Moracu bas, bas da promenim prehrambene navike, tj. da zapravo pocnem da vodim racuna o tome sta jedem. Znala sam ja to i pre ovoga, nego drugacije je kad vidis sve crno na belo i argumentovano. Plus sto gomilu stvari nisam znala: folna kiselina, jod, gvozdje, vitmaini B, kalcijum...

Nazad na vrh Ići dole
*cinderella*

PočaljiNaslov: Re: analize koje treba uraditi pre trudnoce   Pon Dec 10, 2012 8:57 am

Ne znam za druge analize, ja sam sve briseve radila nedavno i platila 4500din.
Nazad na vrh Ići dole
inda

Broj poruka : 1651

PočaljiNaslov: Re: analize koje treba uraditi pre trudnoce   Pon Dec 10, 2012 9:16 am

iva,nemas ti toliko lose navike,koliko ti se cini...koliko znam ne pusis(sto je bas vazno),ne pijes mnogo,ponekad trcis
folnu kiselinu mozes da pocnes da pijes kada god hoces,znam da je moja mama pocela u drugoj trudnoci kada je ostala u drugom stanju i da je pila jos dosta vitamina secam se da je pila bas dosta vitamina
Nazad na vrh Ići dole
bevana

Broj poruka : 3252
Godina : 32

PočaljiNaslov: Re: analize koje treba uraditi pre trudnoce   Pon Dec 10, 2012 10:37 am

sto se zubara tice,bitno je da uradis sve popravke pre trudnoce,posto kako sam cula,to se tokom trudnoce ne radi.ispravite me ako gresim.

edit:

nadjoh:

Da li su stomatološke intervencije u trudnoći bezbedne po plod?
- Najbolje je da se kod stomatologa dođe pre trudnoće, u periodu dok se trudnoća planira, radi sanacije eventualnih problema. Što se intervencija tiče, sve ih treba izbegavati u prva tri meseca. U tom periodu je placentualni krvotok najpropustljiviji, tako da pojedini medikamenti mogu da deluju toksično na plod. Kasnije, kada su intervencije na zubima trudnice moguće, stomatolog ne bi trebalo ništa da radi bez dogovora sa ginekologom koji je prati. To je posebno važno u slučaju intervencija za koje je neophodna lokalna anestezija. Naime, lokalni anestetik sadrži oksitocin, hormon koji izaziva kontrakcije glatke muskulature, kakvu ima i materica, pa može da dovede do kontrakcija i spontanog porođaja.
Mišljenje ginekologa je potrebno zato što postoje i rizične trudnoće. Događa se da buduće majke ponekad «prikriju» svoje stvarno stanje, tako da stomatolog ne zna da li je trudnoća pacijentkinje stabilna ili rizična, i u kojoj meri. Zbog toga mora da postoji sinhronizacija u delovanju ginekologa i stomatologa kada je pacijent trudnica.

Da li su tokom trudnoće uopšte moguće ozbiljnije intervencije (vađenje zuba, na primer)?
Ako je trudnoća stabilna, mogu da se rade sve intervencije koje ne prati krvarenje ili bol, jer bol sam po sebi dovodi do eliminacije adrenalina, koji može da deluje toksično, ne samo fiziološki. Moje je mišljenje da ništa ne treba raditi bez ginekologa, bez njegovog uputstva o toku trudnoće, naročito ako su u pitanju intervencije pri kojima je neminovno krvarenje, što je uobičajena pojava pri uklanjanju zuba. Ginekolog mora da da odobrenje za to.

http://www.yumama.com/trudnoca/zdravlje-trudnica/1267-nega-zuba-u-trudnoci.html

PočaljiNaslov: Re: analize koje treba uraditi pre trudnoce   Pon Dec 10, 2012 10:45 pm

Ja sam platila oko 10000,s tim sto sam sve sto je moglo uradila u drzavnoj bolnici za 50 din.
Nazad na vrh Ići dole
Iva

PočaljiNaslov: Re: analize koje treba uraditi pre trudnoce   Uto Dec 11, 2012 11:18 pm

Hvala devojke na informacijama. Kad dodjem za Srbiju krecem u akciju - pregledi, brisevi, zubar...

Nazad na vrh Ići dole
JJEECCAA

Broj poruka : 69
Datum upisa : 02.03.2012

PočaljiNaslov: Re: analize koje treba uraditi pre trudnoce   Sre Dec 12, 2012 12:03 am

Devojke,ja sam pre par meseci uradila torch,briseve na mikro,urea,hlamidiju,listeriju,parvo...papa test,kolposkopiju. sve je bilo ok i sve sam radila na svoju ruku,da bi prekontrolisala sve to,folnak pijem vec 3,4meseca. Da li treba da radim nesto od toga ponovo,posto krecemo u lov na bebu:-D . bila sam i kod svoje doktorke pre 2ned,rekla mi je da je sve ok i da nemam potrebe da dolazim do aprila sem ako se desi trudnoca u medju vremenu.
Nazad na vrh Ići dole
Nastija

PočaljiNaslov: Re: analize koje treba uraditi pre trudnoce   Sre Dec 12, 2012 12:54 am

Nema potrebe Jeco!
Srecno,pa dam se sto pre javis sa lepim vestima!
Nazad na vrh Ići dole
nanchika88

Broj poruka : 435
Godina : 30

PočaljiNaslov: Re: analize koje treba uraditi pre trudnoce   Sre Dec 12, 2012 12:55 am

Hm,ništa od toga nisam radila confused Samo KS i Femibion 1 nakon 1.kontrole. Mene je ginekolog pitao za papu i to je to... Držim fige da uskoro bude novih trudnica! To je nešto predivno!

I,da, možeš odmah nakon ove kutije yaz-a da kreneš u akciju.(ako odradiš sve analize do tada) Ja sam odmah zatrudnela posle Yasmin-a
Nazad na vrh Ići dole
JJEECCAA

PočaljiNaslov: Re: analize koje treba uraditi pre trudnoce   Sre Dec 12, 2012 1:11 am

Ja sam sve to uradila da bi saznala uzrok onoga sto mi se desilo,a uzroka ocigledno nije nista od toga,vec je tako moralo. zato sam spremna za nove pobede.
Nazad na vrh Ići dole
inda

Broj poruka : 1651

PočaljiNaslov: Re: analize koje treba uraditi pre trudnoce   Sre Dec 12, 2012 1:18 am

jjecco i iva,da nas sto pre obradujete i da se druzite
Nazad na vrh Ići dole
bevana

PočaljiNaslov: Re: analize koje treba uraditi pre trudnoce   Sre Dec 12, 2012 8:24 am

da li se torch radi u privatnim laboratorijama,ili moze i u dz?
onako pitam,volim sve da znam

PočaljiNaslov: Re: analize koje treba uraditi pre trudnoce   Sre Dec 12, 2012 9:26 am

Kod nas u dz se ne radi, ne znam kako je u većim mestima. Doduše, kod nas se ne rade ni brisevi sa antibiogramom, mnogo toga moramo privatno. Ako se setim, pitaću svog ginekologa.
Nazad na vrh Ići dole
Nastija

PočaljiNaslov: Re: analize koje treba uraditi pre trudnoce   Čet Dec 13, 2012 12:28 am

Ja sam torch radila privatno
Nazad na vrh Ići dole
JJEECCAA

PočaljiNaslov: Re: analize koje treba uraditi pre trudnoce   Sub Dec 15, 2012 6:12 am

Ja sam imala uput i radila torch u zavodu za javno zdravlje u Beogradu,tj bilo je besplatno.
Nazad na vrh Ići dole
bevana

PočaljiNaslov: Re: analize koje treba uraditi pre trudnoce   Sub Dec 22, 2012 12:24 pm

PočaljiNaslov: Re: analize koje treba uraditi pre trudnoce   Pon Mar 18, 2013 9:53 pm

Bila sam kod ginekologa,pa vidim sta cemo sa prolaktinom posto mi je prosli put rekao da cemo da se namucimo kad budem planirala trudnocu,i da vidim da li treba nesto od analiza da radim.
Jedino mi je za prolaktin dao uput (mada i to moram privatno),kaze posto sam u oktobru-novembru radila briseve,papa t. i kolposkopiju,i sve je bilo u redu,nema potrebe to da se ponavlja,vitamini mi ne trebaju,samo sto vise voca,povrca,mlecnih proizvoda,on nije pobornik vitaminskih dodataka,a za toksoplazmu se samo nasmejao i rekao da macke cistim od parazita redovno,i da je to najbitnije.Vratila sam se besna,iako sam znala da ce da me o'ladi ovako,ne znam ni sta sam ocekivala.
I da se ne nerviram,to mi je rekao,kao da sama nisam znala.
Iva-jesi li ti isla da se raspitas sta sve treba da se radi pre trudnoce?

PočaljiNaslov: Re: analize koje treba uraditi pre trudnoce   

Nazad na vrh Ići dole

analize koje treba uraditi pre trudnoce
Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Kutak za dame :: Zdravlje :: Trudnoća i porođaj-
Skoči na: