Kutak za dame
Dobro dosli na forum http://kutakzadame.com

Zelim vam prijatan boravak na forumu, ali se pre toga morate prijaviti sa postojecim nalogom.

Ili registrovati ako nemate nalog na forumu http://kutakzadame.com

Kutak za dame
Dobro dosli na forum http://kutakzadame.com

Zelim vam prijatan boravak na forumu, ali se pre toga morate prijaviti sa postojecim nalogom.

Ili registrovati ako nemate nalog na forumu http://kutakzadame.com

Kutak za dame
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Sve ženske i muske teme na jednom mestu
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Sve o abortusu

Ići dole 
AutorPoruka
Gost
Gost




Sve o abortusu Empty
PočaljiNaslov: Sve o abortusu   Sve o abortusu EmptyČet Mar 01, 2012 6:00 am

ABORTUS
Oduvek su žene koristile abortus kao sredstvo za kontrolu rađanja. Ukoliko ne budemo same
donosile odluku o tome da li želimo ili ne želimo rađati decu, veoma teško ćemo uspostaviti kontrolu
nad svojim životima i ravnopravno učestvovati u društvu. Pravo na legalan i siguran abortus nam
pomaže da raspolažemo svojim životima.
Žene različite dobi, rase, religije, ekonomskog i bračnog statusa, seksualnih preferencija,
odlučuju se na abortus iz mnogo razloga. Žena može da zatrudni zbog upotrebe neodgovarajućih
kontraceptivnih sredstava ili zbog neobaveštenosti i neznanja. Pošto nijedan kontraceptivni metod
nije 100% siguran, abortus je životni uslov u slučajevima kada kontraceptivno sredstvo zataji.
Razlog za abortus mogu biti i ozbiljni genetski poremećaji fetusa. Trudnoća može biti posledica
silovanja, incesta ili drugih vrsta seksualnog nasilja koja su česta u društvu. Mlade žene su naročito
osetljive na seksualne pritiske zbog nedovoljnog seksualnog obrazovanja.
Odluku o tome da li ćete roditi ili abortirati je teško doneti. Trebalo bi takvu odluku doneti u
saglasnosti sa svojim shvatanjima o odgovornosti, moralu, da biste odabrali najbolje za sebe i ljude
koji su vam važni u životu, sve u zavisnosti od vaših potreba, sredstava, obaveza i očekivanja.
Smatramo da je nedopustivo ženu prisiljavati na trudnoću i rađanje dece ako ona to ne želi.
Ženama koje muči uverenje da je abortus oduzimanja ljudskog života, donošenje odluke o
abortusu može olakšati savet da ceo problem posmatraju tako što će izabrati rešenje koje uzrokuje
najmanje patnji onima koji su uključeni.
"Činjenica da sam opravdano smela da izaberem abortus, veoma je promenila moj život od
tada. Odluke koje sam kasnije donosila, gde da živim, da se vratim u školu, da otvoreno kažem da
sam lezbejka, kojom vrstom posla da se bavim, bile bi drugačije da nije bilo iskustva sa abortusom.
Sigurna sam da ta opcija treba da bude dostupna i drugim ženama. Naravno, ne mislim samo na
abortus, već i na brigu o deci, pristojna primanja, pomoć u kući, prilike za obrazovanje, borbu protiv
rasizma i mnogo više. Kroz svoje iskustvo sam shvatila šta sve za ženu predstavlja odluka o
abortusu i njena realizacija. Abortus je izazvao mnoga složena osećanja. Uopšte nije bilo
jednostavno kao što sam očekivala. Jasno sam shvatila da niko nema prava da se upliće u život žene
i donošenje tako važne odluke."
Protivnici abortusa govore da nijedna žena nikada nije želela abortus, da je abortus uvek
traumatično iskustvo ali žene su ponekad prinuđene na abortus zbog ekonomskih ili ličnih problema.
"Kao mlada devojka imala sam iskustvo neželjene trudnoće i straha da neću na vreme uraditi ilegalni
abortus, to je bio traumatičan doživljaj. Sa očajanjem sam odbijala i pomisao da postanem majka.
Ono što sam želela je da budem seksualno aktivna. Abortus je doneo veliko olakšanje, kraj moje
traume.
Činilo mi se kao da sam kažnjena. Iako sam koristila kontracepciju, ostala sam u drugom
stanju. Više nisam verovala svojoj dijafragmi, svom ljubavniku, svom telu. Osećanje krivice zbog
neželjene trudnoće pretvorilo se u bes kada sam shvatila da nijedan metod kontracepcije nije sto
posto siguran! Preduzela sam sve mere opreza, a opet se završilo abortusom. U bolnici sam susrela
mnogo žena sa istim iskustvom.
Nije bilo naročito teško odlučiti se za abortus, ali nakon reakcija onih kojima sam rekla svoju
nameru, počela sam da se pitam da li nešto nije u redu sa mnom zato što nisam bila izbezumljena."

MEDICINSKE TEHNIKE ABORTUSA
Kada razmišljate o abortusu i o tome gde da ga uradite, vaše je pravo da se upoznate sa
procedurama koje se koriste u određenim fazama trudnoće, koji su rizici i moguće komplikacije
abortusa i koliko košta.
Na početku trudnoće mala nakupina ćelija gnezdi se u zid materice jednu nedelju nakon
začeća. Počinje da se razvija posteljica koja hrani embrion. Na kraju drugog meseca, embrion koji
sada zovemo fetus, okružen je meškom ispunjenim tečnošću koji se zove amnionski mešak. Oko 20.
nedelje žena počinje da oseća pokrete ploda. Negde između 24. i 28. nedelje fetus dolazi u stadijum
kada može da preživi izvan tela majke, makar za kratko, u uslovima intenzivne bolničke nege.

KOLIKO DUGO SAM TRUDNA
Starost trudnoće se obično računa od prvog dana poslednje normalne menstruacije, a ne od
dana začeća. To nije sasvim pouzdan način i može vas dovesti u zabludu da ste dve nedelje duže
trudne nego što zaista jeste. Ovaj metod se zasniva na pretpostavci da svaka žena ima ne samo
pravilne cikluse od 28 dana, nego i da ovulacija nastupa tačno dve nedelje nakon početka
menstrualnog ciklusa, a gotovo nijedna žena nema potpuno uredan menstrualni ciklus. Prvu trećinu
trudnoće predstavlja prvih 13 nedelja, druga trećina je od 14. do 24. nedelje, a posle 25. nedelje pa
nadalje počinje treća trećina. Abortus treba uraditi u prvoj trećini trudnoće. Mnogo je teže abortus
uraditi u drugoj trećini, dok je u trećoj moguć samo onda kada je ugrožen život majke.
Uobičajeno je da se za određivanje starosti trudnoće koristi prvi dan poslednjeg menstrualnog
ciklusa, ali morate proceniti da li je taj ciklus bio uobičajen za vas. Ako je menstruacija počela u
nepredviđeno vreme ili je bila manje obilna nego inače, to može biti znak da se začeće dogodilo u
prethodnom ciklusu.
Ukoliko pratite promene u svom telu računanjem plodnih i neplodnih dana imaćete evidenciju o
periodu ovulacije, pa ćete trudnoću moći vrlo rano da prepoznate. Ukoliko umete sami da pregledate
grlić materice, primetićete da je promenio boju i postao plavoljubičast, što se dešava u prvim
nedeljama trudnoće.
Mogu vam pomoći znaci trudnoće da biste odredili vreme začeća.
Medicinski radnik/ca svojim iskustvom može proceniti starost trudnoće opipavajući veličinu
materice za vreme ginekološkog pregleda. I ovaj način utvrđivanja starosti trudnoće podrazumeva
pogrešnu procenu od 2 nedelje. Ultrazvuk, drugi metod kojim se može utvrditi starost trudnoće,
takođe ima raspon greške od dve nedelje. Lekar/ka koji/a izvodi abortus određuje starost trudnoće.
Prema statistikama rizičnost abortusa raste kako trudnoća odmiče i materica postaje veća i
mekša.
Prilikom abortusa uklanja se sadražaj gravidne materice, embrion ili fetus, posteljica i novo
izgradjeno tkivo materice. Koriste se različite metode u zavisnosti od toga koliko je trudnoća stara,
od obučenosti osobe koja izvodi abortus, prakse koja je uobičajena i raspoložive medicinske opreme.
Neke od ovih procedura možda nisu dostupne u sredini u kojoj vi živite ili se za njih koriste drugačiji
nazivi.Kada se abortus vrši metodom aspiracije (sukcije) sadržaj materice se uklanja pomoću cevi
koja se kroz grlić materice uvodi u samu matericu. Cev, koja se zove kanila, priključena je na
vakuum aspirator, električni ili mehanički, koji izvlači, usisava sadržaj.
Aspiracija je najčešće korišćen metod za izvođenje abortusa. Od svih metoda ima najmanje
mogućih komplikacija i manje je rizičan od trudnoće i porođaja. U stvari, to je jedna od
najbezbednijih operacija. Traje veoma kratko, 5-15 minuta. Ovaj metod je najbezbedniji i
najbezbolniji za ženu, fizički i emocionalno. Moguće je primeniti ga samo u prva tri meseca trudnoće.
1. Ukoliko se aspiracija radi pre 5. ili 6. nedelje od prvog dan poslednje menstruacije, kada
trudnoću nije moguće tačno dijagnostikovati pregledom, tada se postupak naziva endometrijalna
aspiracijom ili menstrualna regulacija. Kanila je povezana sa špricem i na taj način se izvlači sadržaj
materice zajedno sa malom količinom fetalnog i placentalnog tkiva, ukoliko postoji trudnoća. Špric je
dovoljan da bi se stvorio vakuum, nije potreban aspirator na struju.
Ne radi se ni dilatacija, širenje grlića materice da bi se uvela kanila (4-5 mm) koja je savitljiva
i lako se uvodi u matericu. Retko se koristi lokalna anestezija, jer se ne radi dilatacija i cela
procedura traje samo nekoliko minuta. Komplikacije su iste kao i kada se izvodi u kasnijim
nedeljama trudnoće. Moguće je da osoba koja izvodi abortus ne uradi prekid trudnoće, jer je fetalni
sadržaj toliko mali da ga je lako promašiti.
Neke žene žele što pre da uklone trudnoću i ne čekaju da provere da li su zaista trudne. U
svakom slučaju, ako uradite abortus pre nego što ste sigurno utvrdili da ste trudni, ne znači da ćete
tako izbeći osećanja vezana za trudnoću ili abortus, kad-tad moraćete se sa njima suočiti.
2. Abortus, ranom evakuacijom materice se radi pošto je ginekološkim pregledom potvrđena
trudnoća.Koristi se tehnika slična prethodno navedenoj, osim što se koristi kanila čija je širina 5-6
mm.
3. Za vreme abortusa pomoću vakuumske aspiracije, otvor grlića materice se prethodno
proširuje, jer se koristiti šira kanila. Sukcija se vrši pomoću električnog aspiratora.
Postoji nekoliko varijanti ove metode. Više od jedne decenije se žene trude da obezbede
najsigurnije, psihički manje traumatičnu aspiratorsku tehniku. Mnogi feministički zdravstveni centri
u svetu obučavali su medicinsko osoblje da rade što manju dilataciju tj. koriste male savitljive kanile
da bi smanjili rizik od kidanja i perforacije grlića materice. Kiretaža, struganje zidova materice
metalnim instrumentom koji se naziva kireta, obično nije potrebna. Iskustva pokazuju da je ovaj
pristup za ženu mnogo bolji od onih koje izvode tradicionalno obučeni lekari koji koriste veće, čvrste,
plastične ili metalne kanile što zahteva veću dilataciju i korišćenje kirete posle sukcije.
4. Kiretaža je hirurška intervencija koja se vrši kod obilnog krvavljenja i za dijagnostikovanje
različitih stanja materice. Najčešće se radi u bolničkim uslovima pod opštom anestezijom. Kiretaža
se zamenjuje bržim, jednostavnijim i sigurnijim tehnikama aspiracije i taj se zahvat obično obavlja
na klinikama sa lokalnom anestezijom ili bez nje. Neki lekari abortuse kiretažom rade kod trudnoće
stare između 12 i 15 nedelja.
5. Dilatacija i evakuacija su noviji metodi koji kombinuju dilataciju, kiretažu i tehnike
vakuumske aspiracije za abortuse koji se rade kod trudnoća starijih od 12 nedelja. Pošto je fetus
veći, materica mekša i podložnija povredama nego u prvom tromesečju, dilatacija i evakuacija su
komplikovanije i zahtevaju više veštine od osobe koja izvodi abortus. Pre zahvata je potrebno uraditi
ispitivanje ultrazvukom.
Grlić materice se mora više proširiti kod starije trudnoće, jer su potrebni veći instrumenti da bi
se ona mogla ukloniti. Često se dilatacija započinje tako što se dan pre abortusa stavi jedan ili više
laminarnih štapića od morske alge u otvor grlića materice. Štapići su sterilizovani, apsorbuju
tečnost, pa posle nekoliko sati nabubre za 1,3-3 puta od svoje prvobitne zapremine i polako šire
grlić materice. Dilatacija koja se vrši na ovaj način je sigurnija i bolja od dilatacije koja se vrši u isto
vreme kada i abortus, pogotovo kod poodmaklih trudnoća. Rizik od infekcije je mali i obično sam
štapić laminarije započinje pobačaj. Štapić se uklanja u vreme abortusa. Ukoliko je potrebno koriste
se dilatatori da se grlić materice još proširi, a zatim lekar koristi kiretu ili vakuumsku sukciju da bi
otklonio sadržaj materice.
6. Indukcioni abortus je postupak kada lekar injekcijom kroz trbušni zid ubrizgava tečnost u
amnionski mešak koji okružuje fetus, da bi izazvao pobačaj. Nekoliko sati kasnije, kontrakcije
izazivaju dilataciju grlića materice i fetus i placenta bivaju izbačeni. Koristi se u slučaju da je
trudnoća starija od 16 sedmica. Neki put je posle ovog postupka potrebna kiretaža da bi se otklonio
eventualno zaostali sadržaj u materici. Ovaj metod zahteva boravak u bolnici najmanje 24 sata.
7. Prostaglandinske supozitorije stavljene u vaginu ponekad izazivaju jake kontrakcije
materice što izaziva pobačaj. Ovo je najnoviji metod za izvođenje abortusa.
8. Histerotomijom, hirurg uklanja fetus i placentu, zahvatom koji je sličan manjem carskom
rezu. Ovaj metod nosi mnogo veće rizike od svih ostalih.

RIZICI I KOMPLIKACIJE
Svaki medicinski postupak, pa i abortus, nosi sa sobom rizik i mogućnost komplikacija.
Procenat rizika i mogućih komplikacija kod abortusa u prvom tromesečju je 1%. Što je trudnoća
starija i procenat komplikacija koje se mogu javiti nakon abortusa je veći. Znaci komplikacija se
javljaju u prvih nekoliko dana posle prekida trudnoće.
Navešćemo rizike i moguće komplikacije kod abortusa aspiracijom, njihove simptome i lečenje.
Infekcija
Infekcija je jedna od najčešćih komplikacija. I pored korišćenja sterilnih instrumenata i
antiseptika postoji mogućnost da bakterije dospeju do materice. Znaci infekcije su visoka
temperatura, bolovi u stomaku i/ili vaginalna sekrecija neugodnog mirisa. Leči se antibioticima.
Posle lečenja treba otići na kontrolni pregled da bi se utvrdlo da li je infekcija izlečena i da nema
zaostalog tkiva u materici. Ako se ne leči, infekcija može prouzrokovati ozbiljna oboljenja, sterilitet,
pa i smrt.
Zaostalo tkivo
Pošto lekar koji izvodi abortus ne može da vidi unutrašnjost materične duplje, može se desiti
da u materici ostane izvesna količina tkiva ploda ili posteljice. Znaci zaostalog tkiva su jako
krvavljenje, izbacivanje komada zgrušane krvi, jaki grčevi, krvavljenje koje traje više od 3 nedelje ili
čak znaci trudnoće (nabrekle grudi, mučnina, zamor), koji traju više od jedne nedelje. Velika je
verovatnoća da će se ostaci tkiva u materici inficirati.
Ponekad se daju lekovi koji izazvju kontrakcije mišića materice i izbacuju preostalo tkivo.
Druga mogućnost je uklanjanje tkiva postupkom aspiracije ili kiretažom.
Perforacija
Do perforacije materice dolazi ukoliko instrument probije zid materice. Veći rizik za perforaciju
materice postoji u poodmakloj trudnoći nego kod abortusa u prvom tromesečju. Ako je žena budna,
verovatno će osetiti oštar bol ili grč. Ukoliko do perforacije dođe, medicinsko osoblje prati puls, krvni
pritisak, grčeve i krvavljenje. Materica predstavlja veoma jak mišić i često zaraste sama u veoma
kratkom vremenu. U svakom slučaju, ako postoji sumnja da je povređen neki veći krvni sud ili drugi
organ, potrebna je hospitalizacija i najčešće operacija. Ako abortus nije završen pre perforacije
materice, biće završen kasnije u bolnici.
Krvavljenje
Jako krvavljenje iz materice u toku abortusa i posle njegovog završetka najčešće se dešava
kod abortusa koji se rade u trećem tromesečju trudnoće. Ponekad prekomerno krvavljenje može biti
znak zaostalog tkiva, perforacije ili nemogućnosti materice da se kontrahuje (skupi).
Pomažu lekovi za izazivanje kontrakcija materice ili se može izvršiti aspiracija da bi se smanjio
odliv krvi. Pre odlaska sa klinike proverite jačinu krvavljenja i obavestite osoblje o tome.
Cepanje cerviksa
Kod abortusa koji se rade u drugom tromesečju trudnoće veća je verovatnost da će doći do
povrede, cepanja grlića materice nego kod abortusa koji se izvode ranije. Možda žena neće osetiti
povredu koja se dogodila, ali lekar je mora obavestiti i uneti podatke o povredi u njen zdravstveni
karton. Manji rascepi zarastaju i bez lečenja. Ozbiljnije povrede zahtevaju šivanje.
Neuspeo abortus - nastavljena trudnoća
Veoma se retko dešava da, iako je materična duplja očišćena, žena i dalje bude trudna.
Verovatnije je da se ovo dogodi u ranoj trudnoći manje od 4 nedelje nakon začeća, 6 nedelja od
prvog dana poslednje menstruacije. Neophodno je da se tkivo iz materice ispita odmah nakon
abortusa, da bi se utvrdilo da li je sve tkivo izvađeno. Delimično obavljen prekid trudnoće se dešava
u situacijama kada je plod kompletno promašen ili kada je u pitanju višestruka trudnoća pa jedna
bude uklonjena, a druga ne. Ređi su slučajevi kada postoji tzv. dupla trudnoća u drugom rogu
materice.
Ako se ovako nešto dogodi, znaci trudnoće će biti i dalje prisutni, a abortus se mora ponoviti
kroz nedelju dana.
Postabortalni sindrom (krv u materici)
Do ove komplikacije dolazi kada se materica ne kontrahuje normalno, pa se krv zadržava u
materičnoj duplji ili kad zgrušana krv blokira izlaz. Nakupljena krv pojačava bol, grčeve i izaziva
mučninu. Ponekad je moguće istisnuti zgrušanu krv jakom masažom direktno iznad materice
(pritisnuti jako prstima tačno iznad stidne kosti). Ako ovo ne uspe, ugrušci se moraju ukloniti
ponovnim izvođenjem aspiracije.
ANESTEZIJA
Ukoliko se pripremate za abortus koji se radi metodom sukcije, trebalo bi da odlučite da li ćete
koristiti anesteziju. Ako su vas upoznali sa dejstvima anestezije i sa efektima tih dejstava, moći ćete
da donesete odluku koja vrsta anestezije vam više odgovara i da li uopšte želite anesteziju.
Mogu se primeniti dve osnovne vrste anestezije: lokalna, koja samo deluje na grlić materice i
opšta, koja izaziva potpuni gubitak svesti, “uspavljivanje”. Postoji i noviji tip anestezije, tzv.
“koktel”, koji kombinuje lokalne anestetike sa lekovima koji izazivaju delimičan gubitak svesti.
Lokalna anestezija se injekcijom daje u grlić materice. Ona opušta cervikalne mišiće, smanjuje
bolove koji se javljaju unošenjem instrumenata poput dilatatora kroz grlić materice. Ova vrsta
anestezije ne utiče na grčeve koji se javljaju kao posledica kontrakcije mišića materice nakon
uklanjanja tkiva.
Opšta anestezija se najčešće daje intravenski, injekcijom u venu ruke. Opšta anestezija dovodi
do gubitka svesti: nećete videti šta se dešava oko vas, niti ćete osećati bolove, iako ćete možda čuti
šta se govori.
“Koktel” anestezija, narkotici ili lekovi za smirenje, takođe se daje intravenozno.
Upotreba anestetika sobom nosi rizik od komlikacija pored mogućih komplikacija samog
abortusa. Lokalna anestezija može prouzrokovati kratkotrajnu zvonjavu u ušima, peckanje ili
golicanje u rukama ili stopalima i osećaj praznine u glavi. Ozbiljne alergijske reakcije su retke. Posle
buđenja, nakon opšte anestezije, često se javlja osećaj malaksalosti, mučnine i dezorijentacije. Neke
osobe se ne osećaju dobro ni posle nekoliko dana. Moguće je da se probudite sa grčevima sličnim
onima nakon abortusa pod lokalnom anestezijom, koji se teže podnose uz još uvek jako dejstvo
anestetika na vašu svest. Veoma retko je moguća reakcija koja može oštetiti jetru ili druge organe.
Takođe, opšta anestezija povećava rizičnost samog abortusa. Na primer, krvavljenje je jače, jer su
mišići materice opušteniji. Veći je i rizik od perforacije, zato što su lekari, na žalost, manje nežni i
pažljivi pri upotrebi instrumenata kada je žena uspavana i ne žali se na bolove.
Za abortuse koji se rade u prvom tromesečju trudnoće, nije neophodna ni opšta ni “koktel”
anestezija. Za dilataciju i evakuaciju koje se rade u drugom tromesečju i duže traju, pa mogu biti
neugodne, uobičajena je upotreba anestezije. Neke žene biraju da ne budu budne tokom abortusa.
"Donela sam odluku da budem budna za vreme abortusa i drago mi je zbog toga. Otkrila sam
da imam snage da se suočim sa svojim strahovima i bolom. Bolovi su bili jaki nekoliko minuta, ali
sam se usredsredila na duboko disanje. Deset minuta kasnije osećala sam se dobro i bila sam
spremna da idem kući."
Kada se podvrgnete opštoj ili “koktel” anesteziji gubite priliku da se suočite sa svojim
reakcijama na iskustvo abortusa. Ponekad su lekari i medicinske sestre neprijatni u toku tih nekoliko
minuta dok ne počne dejstvo anestezije, a tada ste emocionalno najosetljiviji.
"Za vreme mog poslednjeg abortusa, dok su me uspavljivali, nisam mogla da podnesem da
budem budna…pre nego što sam izgubila svest, doktor mi je rekao: ”Ovo ti je treći abortus, je li
tako? Koristiš li ti uopšte neku kontracepciju?”
Nažalost, teško je dokazati koliko često su žene izložene emocionalnom zlostavljanju. Žene su
u nesvesnom stanju ili delimično svesne, a jedini svedok je medicinsko osoblje koje odobrava
ovakvo ponašanje ili ne želi da rizikuje posao i profesionalni status otkrivajući svoje kolege.
Iskustva vezana za abortus se razlikuju od žene do žene. Niko ne može predvideti reakciju na
abortus, da li će grčevi biti bolni ili neprijatni, kako će na vas uticati anestezija. Sastavni deo
pripreme za abortus bi trebalo da bude i davanje informacija o lekovima koji će biti upotrebljeni za
vreme abortusa, kao i o rizicima vezanim za upotrebu tih lekova, da biste mogli proceniti šta je za
vas najbolje.
Postoje brojni primeri zloupotreba lekarske prakse npr. opšta anestezija se daje ženama i
mladim devojkama, koje deluju uznemireno, da ne bi “vrištale” i uznemiravale osoblje i ostale
pacijente. Pored toga, kada je žena u besvesnom stanju, lekar može grublje upotrebljavati
instrumente, pa samim tim i brže raditi.

ABORTUS VAKUUM ASPIRACIJOM
Prethodne medicinske provere i savetovanje
Po dolasku na kliniku je neophodno obaviti neke medicinske pretrage: analizu krvi radi provere
Rh faktora, proveru pulsa, krvnog pritiska i temperature.
Trebalo bi da pre abortusa budete upućeni u tok postupka, kao i o svemu onome što vas posle
intervencije očekuje.

ABORTUS
Nakon što ste se pripremili za pregled, lekar će izvršiti bimanuelni pregled da bi utvrdio
veličinu i položaj materice i potvrdio starost trudnoće. Ovo je neophodno da bi se odredila veličina
kanile kojom će se abortus obaviti i ugao pod kojim se instrument može bezbedno uneti kroz grlić
materice. Ako nikad do tada niste bile na ginekološkom pregledu, recite to svom lekaru.
Nakon toga, lekar unosi spekulum u vaginu i odvaja zidove vagine da bi video grlić materice.
Možda ćete osetiti pritisak, ali to ne bi trebalo da boli. Zatražite od lekara da spekulum drugačije
postavi, ako vas bode.
Zatim, lekar briše vaginu antiseptičkim sredstvom da bi sprečio infekciju. Ukoliko ste se odlučili
za lokalnu anesteziju, daće vam je injekcijom u grlić materice. Pošto u grliću materice ima veoma
malo nervnih završetaka, verovatno nećete ništa osetiti, možda samo blagi ubod ili pritisak. Zatim se
unosi tenakulum da bi se otvorio grlić materice. Možda nećete osetiti ništa, a možda samo ubod ili
grč. Zatim se veličina materice meri sondom, mada neki lekari smatraju da to nije neophodno.
Merenje može izazvati kratak grč. Otvor grlića materice se postepeno širi unošenjem i uklanjanjem
dilatatora različitih veličina. Verovatno ćete osetiti neku vrstu grčeva, verovatno sličnu onima koje
osećate pri menstruaciji. Obično se koristi od 2-8 dilatatora. Dilatacija traje obično manje od 2
minuta.
Sterilna cev slična slamki unosi se u matericu kroz grlić materice. Kanile su različitih veličina,
od veličine slamčice za pijenje do deblje olovke (5-12mm). U kasnijim stadijumima trudnoće
upotrebljavaju se veće kanile. Cevčica povezuje kanilu sa bocom. Aspirator, električna mašina za
usisavanje stvara vakuum u boci. Kanila se pomera po zidovima materice blago usisavajući (sukcija)
i izvlačeći tkivo (plod i posteljicu) kroz cevčicu u bocu. Usisavanje obično ne traje više od nekoliko
minuta, zavisno od toga koliko je nedelja stara trudnoća.
Neki lekari koriste kiretu da bi sastrugali unutrašnjost materice i proverili da li je sav sadržaj
otklonjen dok drugi misle da je ovaj dodatni postupak nepotreban. On prouzrokuje dodatno
krvavljenje, povećava rizik od perforacije, produžava trajanje abortusa i stvara nelagodnost i bol.
Nakon što je sadržaj odstranjen materica počinje da se skuplja na svoju normalnu veličinu.
Kontrakcije mogu biti neosetne ili ponekad praćene bolnim grčevima što se razlikuje od žene do
žene. Da biste savladali grčeve duboko i ravnomerno dišite, pomoćiće vam da se vaše telo opusti.
Važno je da, najviše što možete, opustite svoje stomačne mišiće. Nakon što je izvađena kanila,
trebalo bi da grčevi popuste odmah ili posle nekoliko minuta.

POSLE ABORTUSA
Lekar će obrisati vaginu i proveriti jačinu krvavljenja, a zatim ukloniti spekulum. Posle toga se
možete odmoriti. Jedno vreme možete osećati slabost, umor, grčeve ili mučninu, ili ćete možda
odmah biti spremni da idete. Ali pre nego što odete, potrebno je da vam provere vitalne funkcije,
intenzitet grčeva i krvavljenja, kao i da vas upute kako da se čuvate posle abortusa.
"Sam abortus je bio veoma neprijatan, kao kada vam ugrađuju spiralu, samo malo intenzivnije.
Nije dugo trajao i lekar je bio dobar.
Lekar me nije pripremio za ono što me očekuje. Srećom da je bila prisutna jedna divna,
sredovečna medicinska sestra koja me je upoznala sa celom procedurom i bila uz mene sve vreme.
Mnogo mi je pomoglo njeno prisustvo, jer iako se nisam plašila samog abortusa, imala sam veliki
strah od lekara i bolnica.
Sam abortus je bio izuzetno brz i bezbolan u poređenju sa onim što se priča o tome. Ceo sat
sam ležala sve dok se nisam sasvim dobro osećala. Razmišljala sam – eto, gotovo je i bilo je tako
jednostavno.
Strašno je bolelo. Bilo je nepodnošljivo. Osoblje sa klinike je bilo jako ljubazno i dobro, ali
trebalo je da mi kažu da će tako mnogo boleti. Najviše me je bolelo to što sam mogla da osetim kako
grebu iznutra. Pričala sam sa mnogo devojaka kojima se desilo isto jer su suviše dugo čekale. Zato
je bolje što pre uraditi abortus.
Malo je bolelo u toku samog postupka, ali se to pre može nazvati drugačijom vrstom osećaja.
Nikada do tada nisam bila tako svesna svoje materice.
Kada sam otkrila da sam trudna, prestala sam da osećam. To me je zbunilo i uplašilo. Nikada
do tada nisam blokirala svoja osećanja tako potpuno i nesvesno. Pitam se da li je zbog toga abortus
bio fizički tako bolan."

ABORTUS U DRUGOM TROMESEČJU TRUDNOĆE
Veoma često se žene odlučuju za abortus u drugom tromesečju zato što nisu na vreme skupile
novac. Postoje i drugi razlozi, npr. greška u utvrđivanju trudnoće: lažno negativni rezultati na testu
za utvrđivanje trudnoće ili ginekološkim pregledom neprecizno određena veličina materice. Žene
koje su već bile trudne kada su počele da koriste pilule za kontracepciju ili one koje nisu upozorene
da mogu zatrudneti iako imaju ugrađenu spiralu, često ne sumnjaju na trudnoću po nekoliko meseci.
Može se desiti da žena (često tinejdžerka) ne želi da prizna da je trudna, nedostaje joj podrška,
novac, informacije, uplašena je i nespremna da se suoči sa trudnoćom, pa zato i ne želi da prizna da
je trudna, nadajući se da će to nekako, samo od sebe, nestati. Naveli smo uobičajene razloge zbog
kojih se žena nađe sa problemom zakasnelog abortusa u stanju potpune emocionalne iscrpljenosti.
Među onima koje odlaze na abortus u drugom tromesečju trudnoće veliki je procenat
siromašnih žena i mladih devojaka.
U našoj zemlji je uobičajeno da odluku o abortusima koji se izvode u drugom tromesečju
donosi komisija za prekid trudnoće, koja je sastavljena od dva lekara i jednog socijalnog radnika.
Abortus u drugom tromesečju trudnoće se dozvoljava u slučajevima kada bi dalje održavanje
trudnoće moglo direktno ugroziti život i zdravlje trudnice i u trudnoćama koje su nastale kao
posledica krivičnog dela: silovanja, obljube nad maloletnim licem ili licem lišenim poslovne
sposobnosti, obljube zloupotrebom položaja i rodoskrnavljenja.
Prednosti dilatacije i evakuacije
Dilatacija i evakuacija su kao metode u prednosti nad ostalim procedurama koje se obično
koriste za abortuse u drugom tromesečju trudnoće. One su sigurne, psihički i fizički manje bolne,
izvode se brže (10-40 minuta) i sa manje komplikacija.
Ali najveći problem je što ove metode nisu dostupne širem krugu žena, jer samo mali broj
lekara je obučen za njihovo izvođenje i skuplje su od abortusa koji se izvodi indukcijom.
Abortus ubrizgavanjem u drugom tromesečju
Abortus indukcijom koji se izvodi od 16-24 nedelje trudnoće je mnogo teže iskustvo od
abortusa u prvom tromesečju ili u drugom tromesečju koji se vrši metodom dilatacije i evakuacije.
Često traje satima i praćen je napornim kontrakcijama materice koja putem kontrakcija pokušava da
izbaci plod. Za ovaj način se vezuje veća stopa smrtnosti žena. Čak i ako je vaša odluka da
abortirate proizašla iz čvrste rešenosti da ne rodite, pobačaj izveden induktivnom metodom je teško
emocionalno iskustvo.
Da bi isprovocirao pobačaj, lekar kroz abdomen u amnionski mešak injekcijom ubrizgava slani
rastvor koji izaziva kontrakcije materice i izbacivanje ploda. Najčešće se ubrizgavaju rastvor soli ili
rastvor prostaglandina F2a koji izaziva porođajne kontrakcije.
Na kontrakcije se ponekad čeka 8-24 časa, nakon čega se izbacuje plod i posteljica. Ukoliko
dođe do zaostajanja posteljice u materici, vrši se aspiracija ili dilatacija i evakuacija da bi se uklonilo
zaostalo tkivo.

POSLE ABORTUSA
Zdravstvena nega
Iskustva žena koja su vezana za vreme posle abortusa veoma se razlikuju. Većina žena se
oseća dobro i nema nikakvih problema, ali neke osećaju zamor i imaju grčeve sledećih nekoliko
dana. Nekada uopšte ne dođe do krvavljenja, ali moguća su laka i srednje obilna krvavljenja koja se
ponavljaju. Simptomi trudnoće traju ponekad i nedelju dana posle abortusa. Neke žene osećaju
promene koje su posledica snižavanja nivoa hormona u tom periodu. Hormonska neravnoteža može
da prouzrokuje krvavljenja, grčeve, bolove u grudima, kao i pojavu narastajuće depresije.
Posle abortusa treba voditi računa o sledećem:
- Sledite potrebe svoga tela - odmorite se nekoliko dana ako osećate umor. Ukoliko sebi ne
možete priuštiti odmor, jer nemate nikoga ko bi vam pomogao oko dece, ili morate na posao da ne
biste dobili otkaz, verovatno ćete se sporije oporavljati. Izbegavajte podizanje tereta i teške vežbe
jer mogu da izazovu pojačano krvavljenje. Uzdržavajte se i od alkohola. Ponekad se propisuju lekovi
koji stimulišu kontrakcije materice kako bi se smanjilo krvavljenje i pospešilo izbacivanje slučajno
zaostalog tkiva u materici.
- Da bi ste sprečili infekciju, ne stavljajte ništa u vaginu. Tako ćete izbeći unošenje klica koje
mogu dospeti u matericu koja se još nije potpuno oporavila. Ne koristite tampone, ne tuširajte se i
nemojte imati polne odnose 2-3 nedelje. Moguće je da vam lekar prepiše antibiotike. Mišljenja su
podeljena: neki lekari smatraju da antibiotike treba uzimati samo kada je neophodno i da oni mogu
prikriti znake infekcije; drugi pak smatraju da antibiotici smanjuju rizik od infekcije. Ako ih uzimate,
radite to prema uputstvu lekara. Dozvoljeno je kupanje ili plivanje, ako ne krvavite.
- Motrite na znake komplikacija. Ako imate povišenu temperaturu (preko 37,7 stepeni C ), jake
grčeve ili bolove, vaginalnu sekreciju neprijatnog mirisa, ako povraćate ili imate nesvesticu, jako
krvavljenje ili simptome trudnoće koji traju duže od jedne nedelje, odmah se javite lekaru. Ako ste
sklone alkoholu ili drogi, verovatno nećete biti u stanju da na vreme primetite ove signale.
Zapamtite da su komplikacije retke, ali se ipak dešavaju. Ako do njih dođe to nije vaša krivica.
Neophodno je na vreme preduzeti mere da ne bi došlo do ozbiljnih problema i zato ne zanemarujte
znakove upozorenja.
"Desilo se da je nakon abortusa bilo zaostalog tkiva u materici. Morali su da mi, ponovo urade
aspiraciju (praktično drugi abortus) kako bi sprečili infekciju i odstranili zaostalo tkivo. Znala sam da
je procenat komplikacija nizak i nisam mogla da verujem da se to baš meni desilo. Htela sam da
okončam trudnoću, ali nisam očekivala još jedan abortus kroz nedelju dana. Nisam imala drugog
izbora."
-Obratite se ustanovi gde ste imali abortus, ili vašem ginekologu/ginekološkinji, ili organizaciji
koja pruža podršku ženama posle abortusa. Klonite se bolnica, klinika i lekara koji smatraju da
materinstvo ne treba da bude slobodan izbor svake žene, kao i protivnika abortusa. Verovatno će
pokušati da vas ubede da su komplikacije koje vam se dešavaju “zaslužena kazna” posle abortusa,
pa vam ne mogu ni pružiti valjane informacije.
-Važno je otići na kontrolu nakon 2-3 nedelje. Ginekološkim pregledom se može utvrditi
postojanje zaostalog tkiva ili infekcija i pre pojave simptoma. To je dobar trenutak da sa
ginekologom/ginekološkinjom porazgovarate o kontracepciji. Možete se obratiti i nekoj od ženskih
grupa da biste dobili informacije o kontraceptivnim sredstvima. To je i dobra prilika da naučite više o
svom telu i da podelite iskustvo sa drugim ženama.
-Vaša sledeća menstruacija pojaviće se 4-6 nedelja nakon abortusa. Ako ne dobijete
menstruaciju kroz 6 nedelja, obratite se lekaru. Moguće je da zatrudnite odmah nakon abortusa, čak
pre prve sledeće menstruacije, pa je neophodno da koristite neko sigurno kontraceptivno sredstvo
ako imate polne odnose, a ne želite trudnoću. Možda ćete se zareći da više nikada nećete imati
seksualne odnose i da vam zato ne trebaju kontraceptivna sredstva i možda ćete u tom trenutku
zaista tako misliti. Postoji mnogo načina vođenja ljubavi i bez polnog odnosa, ali je verovatno da
ćete se uskoro predomisliti. Sve žene posle abortusa imaju nešto zajedničko - znaju da mogu da
zatrudne. Možda ranije niste bile sigurne. Verovatno vam je sada jasno da su kontraceptivna
sredstva neophodna zaštita od neželjene trudnoće.
Kontraceptivno sredstvo ćete izabrati prema svojim sklonostima. Neki lekari će vam možda
preporučiti pilule koje možete početi da uzimate odmah nakon abortusa. Pilule vam u tom slučaju
pružaju zaštitu već posle prvog ciklusa uzimanja, četiri nedelje kasnije. Međutim, hormonski sastojci
pilula utiču na vaše telo i prouzrokuju promene slične promenama u trudnoći, što može stvoriti
zabunu posle abortusa.
Ne preporučuje se stavljanje spirale odmah nakon abortusa, zbog povećanog rizika od infekcija
i perforacije materice. Pored toga, neki od efekata spirale kao što su grčevi i krvavljenje mogu
prikriti simptome mogućih infekcija posle abortusa.
Kada budete odlazile na kontrolne preglede posle abortusa, možete tražiti dijafragmu ili
cervikalnu kapu. Kondome i spermicidne pene možete kupiti i bez lekarskog recepta.

Osećanja posle abortusa
Svaka žena doživljava abortus na sebi svojstven način. Sasvim je prirodno da vaša osećanja
variraju od pozitivnih do negativnih. Mnogo žena se posle donošenja tako važne i ne uvek lake
odluke, oseća snažnije i samostalnije.
"Neplanirana trudoća i abortus su mi pomogli da upoznam svoje telo i naučim da prepoznajem
plodne i neplodne dane. To saznanje je učinilo da se osećam celovitije i potpunije. Uvek sam bila za
pravo žene da slobodno odlučuje o abortusu, ali posle svog iskustva sa više snage se suočavam sa
propagandom koja to pravo pokušava da ograniči. Drago mi je da svojim iskustvom mogu da
pomognem i drugim ženama, prijateljicama, sestrama - a možda jednog dana i svojoj ćerki.
Imala sam veliku podršku prijatelja, pričali smo o svemu, čak su sa mnom išli i na kliniku.
Sledećeg dana sam bila umorna, ali to je bilo sve.
Osetila sam veliko olakšanje. Od trenutka kada sam otkrila da sam trudna znala sam da je
abortus moja odluka. Posle abortusa ništa se nije promenilo, bila sam spremna da nastavim dalje sa
svojim životom."
Žene se često osećaju krivima kada izaberu abortus jer društvo još uvek ne prihvata pravo na
abortus kao slobodnu odluku svake žene. Majčinstvu i pravu ploda na život pridaje se više značaja
nego samoj ženi. Protivnici abortusa, koristeći se strahom koji postoji kod većine žena, abortus
predstavljaju kao opasnu i traumatičnu proceduru. Govori se o postabortalnom sindromu,
psihološkim posledicama i negativnom uticaju na plodnost žene. Ove tvrdnje nisu tačne. Legalan i
stručno urađen abortus ne ugrožava plodnost. Opasni su ilegalni abortusi, čiji je porast zabeležen u
svim državama u kojima se zakonsko pravo žena na abortus ograničava ili ukida. Ozbiljna depresija
posle abortusa je izuzetno retka. U stvari, većina žena oseća olakšanje. Razmenom iskustava ćemo
jedna drugoj pomoći i učiniti da se postojeći krug izolacije i ćutanja oko abortusa razbije.
Razgovarajte o vašim osećanjima sa saosećajnim i objektivnim prijateljima/prijateljicama, rođacima,
u grupama za samopomoć - to će vam pomoći da prevaziđete teškoće i nastavite dalje.
"Kada sam skupila hrabrost da o svom iskustvu govorim u ženskoj grupi, shvatila sam da je to
za mene veliki korak u prevazilaženju konfliktne situacije posle abortusa. Spremnost i razumevanje
žena da sa mnom podele svoja iskustva, pomogli su mi da izađem na kraj sa svojim osećanjima."
Razgovor o iskustvima vezanim za abortus nije za sve žene podjednako dobar način da bi
prevazišle teška osećanja vezana za taj doživaljaj. Ponekad pomaže i ako vičete, plačete, slušate
muziku, meditirate, molite se ili se bavite nekom fizičkom aktivnošću. Neke žene ne izražavaju
otvoreno svoja osećanja, ali zbijaju šale o njima. Radite bilo šta što vam daje osećaj snage i
samostalnosti.
Možda ćete osećati ljutnju i goričinu zato što ste želeli dete, a niste imali uslova za to:
pristojan posao, brigu o detetu, obrazovanje, hranu. Možda ste plaćajući abortus ostale bez novca
koji vam je bio poteban za hranu, odeću ili stanarinu. Ponekada se osećanja prenose u akciju: veliki
broj žena bori se za legalni abortus, poboljšanje uslova u kojima se izvodi, uvođenje seksualne
edukacije u školski program.
http://www.womenngo.org.rs/sajt/sajt/izdanja/autonomni_zenski_centar/nasa_tela_mi/abortus.pdf
Nazad na vrh Ići dole
 
Sve o abortusu
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Kutak za dame :: Zdravlje :: Abortus-
Skoči na: