Kutak za dame
Dobro dosli na forum http://kutakzadame.com

Zelim vam prijatan boravak na forumu, ali se pre toga morate prijaviti sa postojecim nalogom.

Ili registrovati ako nemate nalog na forumu http://kutakzadame.com

Kutak za dame
Dobro dosli na forum http://kutakzadame.com

Zelim vam prijatan boravak na forumu, ali se pre toga morate prijaviti sa postojecim nalogom.

Ili registrovati ako nemate nalog na forumu http://kutakzadame.com

Kutak za dame
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Sve ženske i muske teme na jednom mestu
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Poremecaji u ishrani

Ići dole 
AutorPoruka
pufnasta

pufnasta


Broj poruka : 546
Datum upisa : 28.02.2012

Poremecaji u ishrani Empty
PočaljiNaslov: Poremecaji u ishrani   Poremecaji u ishrani EmptyČet Mar 01, 2012 1:12 am

Bulumija

Bulimija ili Bulimia Nerviosa je poremećaj u ishrani. Za ovaj poremećaj su karakteristične dve faze poremećenog ponašanja koje seponavljaju jedna za drugom. Prva faza je nekontrolisano prejedanje (najčešće u tajnosti) a druga faza je svesno izazivanje povraćanja (rukom ili nekom pogodnim predmetom) radi izbacivanja hrane koja je unešena. Uz ove dve faze ide i nekontrolisano korišćenje laksativa i deuretika kao i vežbanje do iznemoglosti. Kao i anoreksija, bulimija je i psihološki poremećaj.
Beskonačno ponavljanje prejedanja i povraćanja vrlo brzo postaje opsesija slična zavisnosti od droge ili drugih supstanci. Ovaj poremećaj se javlja najčešće posle više bezuspešnih pokušaja skidanja težine različitim dijetama.
U većini slučajeva oboleli su žene i slično anoreksiji to su osobe pubertetskog uzrasta i mlade osobe do 25. godine. Osim mnogih sličnosti sa anoreksijom, bulimija se po jednoj stvari bitno razlikuje a to je da je nekoliko puta veći broj obolelih od bulimije dok je anoreksija mnogo ređa bolest. Polovina obolelih od bulimije imaju istoriju problema u vezi sa upotrebom droge ili alkohola, što pokazuje da je rizična populacija ona koja ima probleme sa kontrolom ponašanja i impulsa.
Kod osoba obolelih od ove bolesti može se primetiti značajan gubitak težine ali to je mnogo manje očigledno od onih koji boluju od anoreksije. Dugoročne medicinske progonoze za ovu bolest su malo bolje od anoreksije, lakše se i brže leči i veći je procenat oporavljenih, a smrtni slučajevi nisu poznati. Mada se mnogi bulimičari posle perioda oporavka ne odriču dijeta i povremeno se vraćaju problematičnom ponašanju.
Oboleli svoj poremećaj drže u strogoj tajnosti, prejedanje nije rezultat napada gladi, već se javlja kao odgovor na neko psihičko stanje kao što je depresija ili stres. Prejedanje u određenom trenutku donosi obolelom mir i osećaj sreće (euforija), ali ovaj osećaj vrlo brzo zameni osećaj straha da je osoba u tom trenutku izgubila kontrolu i podlegla slabostima, pa je povraćanje jedinin način povratka kontrole. Ne vraćaju taj osećaj svi na isti način neki posle prejedanja posežu za laksativima ili diureticima, neki koriste klistir, neki poste danima a drugi pak vežbaju do iznemoglosti.
Tačan uzrok pojave ove bolesti nije poznat, najčešće stručnjaci ističu nekoliko faktora koji imaju uticaja: socijalni faktori, problematična porodica, slaba ličnost i neurohormonalni poremećaji.
Oboleli pate od sličnih tegoba kao anoreksičari jer telo ne dobija dovoljno hrane da bi normalno funkcionisalo. Dijagnozu je teško postaviti jer oboleli kriju svoju bolest i poriču svoje poremećeno ponašanje, ali kad se jednom utvrdi i oboleli prepozna bolest i prihvati lečenje oporavak je siguran. Leči se antidepresivima, psihološkim seansama a posebno pomažu grupne terapije, ističu stručnjaci. Najbolje je da se obolela osoba leči u kućnim uslovima uz kontrolu i podršku članova porodice, ako pak to nije iz nekih razloga moguće preporučuje se hospitalizacija.

Preuzeto sa sajta http://www.svezazene.com.
Nazad na vrh Ići dole
pufnasta

pufnasta


Broj poruka : 546
Datum upisa : 28.02.2012

Poremecaji u ishrani Empty
PočaljiNaslov: Re: Poremecaji u ishrani   Poremecaji u ishrani EmptyČet Mar 01, 2012 1:15 am

Anoreksija

Anoreksija je vrsta poremećaja u ishrani i, što je još važnije, psihološki poremećaj. Anoreksija počinje dijetom, kako bi se izgubili suvišni kilogrami. Gubitak težine prerasta u opsesiju, a zatim se produžava u beskrajni ciklus izgladnjivanja kako bi osoba dobila osećaj kontrole nad sopstvenim telom. U onom trenutku kada gubitak težine postane opsesija, poistovećuje se sa bilo kojom bolešću zavisnosti kao što je zavisnost od droge ili alkohola.
Oboleli od anoreksije su u 95% slučajeva žene, u 90% slučajeva potiču iz finansiski dobrostojećih porodica. Podaci kažu da su oboleli isključivo iz srednjih i viših slojeva društva.
Najčešće oboljevaju osobe u adolescenciji i ranoj mladosti, mada se javlja i kod dece i odraslih osoba. Stručnjaci u najrizičniju grupu svrstavaju one čiji posao zahteva kontrolu težine, to su: atletičari, balerine, modeli, plesači i glumci.

Uzroci:

Do danas stručnjaci nisu mogli da utvrde tačan uzrok nasatajanja anoreksije. Poneki faktori se ipak češće javljaju kod obolelih a mogu se navesti kao uzrok:

-Savremeno shvatanje lepote, podrazumeva telo bez masnih naslaga.

-Savrsen član porodice (lep, uspešan, vredan, srećan) koji se doživljava kao ideal koji se mora dostići.

-Nestabilan član porodice (depresivan, anksiozan, agresivan, neuspešan) , osoba pokužava da se razvije u suprotnu ličnost i teži savršenstvu(samokažnjavanje, strogost prema sebi, potiskivanje emotivnih i psiholoških momenata).

-Genetske predispozicije.

-Klasični socijalni momenti: gubitak (smrt) drage osobe, socijalna neprihvaćenost, razvod, promena sredine, ljubavni problemi ( voljena osoba me napustila jer ne izgledam dovoljno dobro).

Obolele osobe odbijaju da priznaju poremećaj. Često cela porodica odbija u nameri da sakrije problem i tako dovodi u životnu opasnost obolelog, umesto da pruži pomoć. Oboleli imaju poremećen stav o svom izgledu, veruju da su ružni, kada se pogledaju u ogledalu vide debelu osobu umesto svog mršavog tela.
Izlažu se jakim fizičkim naporima ( vežbaju, trče i sl.) čak i kada su bolesni. Dele hranu na komade, proučavaju kalorisku vrednost svih namirnica, zgroženi su masnom i hranom koja sadrži šećer. Žvaću svaki zalogaj određeni broj puta ( opsesivno ponašanje).

Simptomi:

- hipotenzija ili nizak krvni pritisak
-aritmija srca, srce usporava rad
-oslabljena cirkulacija (dovodi do pojave modre boje nogu i ruku)
-povraćanje i nesvestice
-zatvor i bol u abdomenu
-propadanje koštane srži (osteoporoza)
-poremećaji u radu svih žlezda, hormonalni poremećaji (gubitak menstruacije)
-poremećaji u radu bubrega
-anemija
-suva bleda koža sa žutim flekama, tzv. dečja dlaka raste po celom telu kao paperje, gubitak kose, lomljivi nokti, propadanje i gubitak zuba

Lečenje:


Blagovremena reakcija i prepoznavanje simptoma je od velike važnosti jer se anoreksija u ranoj fazi leči vrlo uspešno. Kasnije faze zahtevaju lečenje antidepresivima, psihološke seanse gde oboleli uči da prihvati sebe i da se oseća dobro u svom telu.
Leče se svi organi koji su oboleli tokom izgladnjivanja organizma. Postepeno se povećava unos hrane i oboleli se uči kako da se zdravo i redovno hrani, objašnjava se značaj hrane za organizam čoveka i sam život. Uspešnost lečenja je gotovo zagarantovana, iako je dug i naporan proces.
Postoje i tužni slučajevi gde je blagovremena reakcija izostala, brazilska manekenka Ana Carolina Reston.
Umrla je u 21. godini, njeno telo je dobilo opštu infekciju kao posledicu anoreksije. Gubitak ovog mladog života odjeknuo je celom planetom i naveo ljude iz modne industrije da iz korena promene način poslovanja i uvedu stroge zdravstvene kontrole nad devojkama koje za njih rade. Neki su rekli konačno, mi kažemo gledajući Anu, ipak prekasno.

Zanimljiva informacija je da je u svetskim džet set krugovima, pre pojave Dženifer Lopez i njenih zanosnih oblina, bilo moderno da žene nose konfekciski broj koji odgovara veličini odeće za decu predškolskog uzrasta. Šta reći?!? Long live JLo...spasila si mnoge živote!

Preuzeto sa sajta http://www.svezazene.com.
Nazad na vrh Ići dole
 
Poremecaji u ishrani
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Kutak za dame :: Lepota :: Sport i ishrana-
Skoči na: