Kutak za dame
Dobro dosli na forum http://kutakzadame.com

Zelim vam prijatan boravak na forumu, ali se pre toga morate prijaviti sa postojecim nalogom.

Ili registrovati ako nemate nalog na forumu http://kutakzadame.com

Kutak za dame
Dobro dosli na forum http://kutakzadame.com

Zelim vam prijatan boravak na forumu, ali se pre toga morate prijaviti sa postojecim nalogom.

Ili registrovati ako nemate nalog na forumu http://kutakzadame.com

Kutak za dame
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Sve ženske i muske teme na jednom mestu
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 POLNO PRENOSIVE BOLESTI

Ići dole 
AutorPoruka
sanja

sanja


Broj poruka : 336
Datum upisa : 29.02.2012

POLNO PRENOSIVE BOLESTI Empty
PočaljiNaslov: POLNO PRENOSIVE BOLESTI   POLNO PRENOSIVE BOLESTI EmptyČet Mar 01, 2012 2:50 am

Više od 20 polnih bolesti se može preneti putem polnog odnosa sa jedne na drugu osobu.. Milioni mladih ljudi, najčešće između i 15. i 25. godine života se prvi put inficira nekom polno prenosivom bolešću (sexually transmitted disease – STD).

Polno prenosive bolesti (sexually transmitted disease – STD) izazivaju brojni mikroorganizmi. Broj obolelih u svetu je, generalno, izuzetno visok. Statistički podaci su često vrlo oskudni, jer se veliki broj bolesti ne prijavljuje ili se oboleli ne javlja lekaru. Simptomi mogu biti blagi, neprepoznati, i u kombinaciji sa strahom od reakcije okoline, mnogi slučajevi ostaju nedijagnostikovani i nelečeni. Postoje bolesti koje se prenose polnim kontaktom, ali se ne manifestuju na polnim organima, kao hepatitisi ili HIV.

Postoje brojne predrasude o polnim bolestima i njihovom prenošenju. To nisu bolesti koje se dešavaju nekom drugom. Ne postoji osoba koja je imuna na ove bolesti. Svako može da oboli, i to ne samo jedanput.

Samo znanjem o bolesti, rizičnom ponašanju i pravilnom upotrebom zaštitnih sredstava – kondoma, moguće je smanjiti rizik od bolesti.

Razumevanje osnovnih činjenica o polno prenosivim bolestima, kako se šire, koji su simptomi i kako se leče, prvi su korak ka prevenciji. Takođe, treba naglasiti, da se ove bolesti prenose polnim kontaktom: vaginalnom, analnim, oralno-genitalnom odnosom; ljubljenjem, i preko raznih seksualnih pomagala, kao što su, na pr., vibratori.

Infekcijom su pogođeni seksualno aktivni parovi, a može se preneti i na novorođenče prilikom porođaja sa inficirane majke. Značaj ovih bolesti je u mogućim komplikacijama, kada se ne leče ili neadekvatno leče: neplodnost, vanmaterična trudnoća, češti spontani abortusi, prevremeni porođaj, zapaljenja unutrašnjih genitalija i kod žena i muškaraca.

- od polno prenosivih bolesti odoljevaju žene i muškarci svih socijalno-ekonomskih slojeva. Najčešća je kod mlađih od 25 godina.
- broj obolelih je u porastu svake godine. Seksualno aktivne osobe koje često menjaju partnere su u većem riziku
- polno prenosive bolesti često prolaze potpuno neopaženo. Osoba nije svesna da je bolesna, nema nikakve tegobe i u kontaktu sa partnerom dalje prenosi bolest.
- savetuje se periodično testiranje kod osoba koje često menaju pratnere i rizično se ponašaju
- kod žene mogu nastati teški zdravstveni problemi: hronični bol u karlici, karcinom grlića, sterilitet, problemi u trudnoći, spontani pobačaju, mrtvorođenost.
- većina polno prenosivih bolesti je izlečiva. Na žalost, za virusne bolesti, kao što su HIV infekcija ili hepatitis, nema leka.

Ako ste inficirani…

Imate li polno prenosivu bolest obavezno recite to partneru, jer se i on/ona mora lečiti.

Uzimajte propisanu terapiju po preporuci lekara. Popijte celu dozu čak i ako se osećate bolje i nikome ne dajte lekove koji su prepisani vama.

Ako se partner ne leči, a imate i dalje polne odnose bez zaštite, terapija je uzaludna.



Šta izaziva PPB?

Izazivači polnih bolesti su bakterije, virusi, protozoe, gljivice i paraziti.
Nama je dostupna antibakterijska, antigljivična i antiparazitarna terapija, dok za virusne bolesti (na pr. HIV ili hepatitis) nema adekvatnog antivirusnog leka.
Ne ostavljaju imunitet, tako da je moguće ponovo se zaraziti istim uzročnikom posle izlečenja! Ponovna infekcija je kao prva!

Šta činiti kod sumnje na polno prenosivu bolest?

Važno je poveriti lekaru svaku sumnju na polnu bolest, bez obzira da li se čovek dobro oseća.

Obavestiti partnera o svojim sumnjama, a u sledećim odnosima koristiti kondom.

Ne pokušavajte sami izlečiti polno prenosivu bolest. Ove bolesti su zarazne i neke imaju teške komplikacije i posledice. Morate potražiti pomoć lekara – najbolje dermatovenerologa.

Većina polno prenosivih bolesti uspešno se leči, a ako se na vreme ne leče, mogu izazvati ozbiljne komplikacije

Odmah se obratite lekaru ako imate li bilo koji od ovih simptoma: bol pri mokrenju i/ili polnom odnosu, peckanje pri mokrenju, neobičan sekret iz vagine, penisa, anusa ili mokraćne cevi, otok testisa, krvarenja između menstruacija, svrab ili nadražaj u području polnog organa ili anusa, osip, mehuriće, ranice, kvržice ili bradavice na spoljnom delu polnog organa ili oko njega.


Infekcije kod žena

Kao kod muškaraca, i kod žena se javlja upala mokraćne cevi, sa mnogo slabije izraženim tegobama, uoliko ih uopšte ima. Period inkubacije (vreme od zaražavanja do manifestacije bolesti) je isti kao kod muškaraca, između 1 i 10 dana.

Kod žena se najčeše javlja upala grlića materice (cervicitis). Često su bez izraženih tegoba, što otežava rano otkrivanje, a pogoduje širenju bolesti. Neke žene se požale na jači sekret i krvarenje van cikusa, i to ih dovede do ginekologa.
Ukoliko se infekcija širi može se razviti zapaljenje materice, jajovoda i jajnika, sa teškim opštim stanjem.
Oboljevaju najčešće mlade zdrave zene, početak može biti blag ili bez simptoma, pa se žene dosta kasno javljaju ginekologu.
Sterilitet je česta posledica upale materice i jajnika. Pri porođaju se može inficirati novorođenče.

Komplikacije

Infekcija hlamidijom je među najčešćim, naročito kod osoba mlađih od 25 godina. Posledice nelečene infekcije mogu biti veoma ozbiljne: širenje na matericu i jajnike, a kao posledica vanmaterična trudnoća i sterilitet!

Uretritis izazvan gonokokom, hlamidijom i drugim uzročnicima može da olakša i HIV infekciju,. Svako rizično ponašanje: stupanje u odnos sa nepoznatim partnerom i bez zaštite nosi visok rizik od pojave i širenja polnih infekcija.

Infekcije kod muškaraca

Najčešće nastaje nekoliko dana posle rizičnog kontakta (1-10 dana).

Zapaljenje mokraćnog kanala – uretre (uretritis), može biti posledica infekcije i nekih neinfektivnih stanja. Simptomi, ukoliko postoje, se karakterišu pojavom gnojnog ili bistrog iscedka u kanalića, oteženim mokrenjem, pojavom svraba ili bola prilikom mokrenja. Česte su asimptomatske infekcije, kada ne postije nikakve tegobe, ili su one minimalne.

Nekoliko mikroorganizama može izazvati uretritis. Infekcije gonokokom (Neisseria gonorrhoeae) su praćene pojavom gnojnog iscedka iz kanalića uz bol i pečenje u miru i pri mokrenju. Bolovi su jači pri mokrenju, koje je učestalije. Prvih dana iscedak je obilniji, a tegobe su izraženije. Često kombinovana (u 15-55% slučajeva) sa hlamidijalnom infekcijom (Chlamidia trachomatis), koja daje slične tegobe, ali obične slabije izražene: iscedak oskudniji, više je beličast i bistriji, manje je gnoja, uz prisutno peckanje, svrab ili bol pri mokrenju.
Komplikacije

Ukoliko se ne leči, infekcija se širi i daje komplikacije u upale epididimisa, prostate, završnog dela debelog creva (najčešće kod homosekcualaca).
Nelečene infekcije ili neadekvatno lečene mogu dovesti do sistemskih komplikacija, kao što je Reiterov sindrom, se reumatolškim tegobama (zapaljenje zglobova).
Nelečena infekcija smanjuje pokretljivost spermatozoida, što je uzrok sterilitetu.
Ureaplasma urealiticum i Mycoplasma genitalium su u mnogim studijama označeni kao uzročnici uretritisa. Simptomi su slični kao i kod infekcije hlamidijom. Njihovo prisustvo se često teško otkriva, i nekad je potrebno, ukoliko postoje simptomi, ponoviti uzimanje briseva.

Sa sajta www.drbojic.com
Nazad na vrh Ići dole
sanja

sanja


Broj poruka : 336
Datum upisa : 29.02.2012

POLNO PRENOSIVE BOLESTI Empty
PočaljiNaslov: Re: POLNO PRENOSIVE BOLESTI   POLNO PRENOSIVE BOLESTI EmptyČet Mar 01, 2012 5:50 am

TRIHOMONIJAZA

Genitalna infekcija koja se obično prenosi seksualnim odnosom, najčešće pogađa vaginu, mada se može preneti i na mokraćni kanal kod oba pola i prostatu kod muškaraca. To je jedan od najčešćih uzroka vaginalnih lučenja. Ako je zahvaćen i mokraćni kanal, u toku uriniranja javlja se pečenje.
Simptomi:
Jaka iritiranost, pečenje, svrab, penasti, žućkasti sekret neprijatnog mirisa.
Često izaziva nelagodnost ili bol u toku odnosa.
Dijagnoza:
Vaginalni bris.
Lečenje:
Antibiotici, u tabletama ili kapsulama (oralno), osim kod trudnica i dojilja.
Iako trihomonijaza ne predstavlja dugoročnu pretnju za reproduktivni sistem, oba partnera moraju da se leče čak i ako jedno od njih nema simptoma.

Sa sajta 21dan.com


Poslednji izmenio sanja dana Čet Mar 01, 2012 5:54 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
sanja

sanja


Broj poruka : 336
Datum upisa : 29.02.2012

POLNO PRENOSIVE BOLESTI Empty
PočaljiNaslov: Re: POLNO PRENOSIVE BOLESTI   POLNO PRENOSIVE BOLESTI EmptyČet Mar 01, 2012 5:53 am

KONDILOMI

Kondilomi tj. polne bradavice su virusna infekcija (izazvana humanim papiloma virusom- HPV) ,koja se najčešće prenosi polnim putem, a kad su virusne infekcije u pitanju - virus ostaje uvek prisutan u ćelijama organizma. Svaki pad imuniteta je okidac za ponovno ispoljavanje virusne infekcije tj. za pojavljivanje polnih bradavica. Ginekolog koji je ustanovio njihovo postojanje na osnovu lokalizacije i rasprostranjenosti procenjuje da li se trebaju ukloniti i kojom intervencijom. Time se ne uništava virus već eliminišu posledice virusne infekcije tj. bradavice. Ponovna pojava bradavica nije merilo uspešnosti urađene intervencije već stanja Vašeg imuniteta pa se i posle ponovne intervencije može desiti da se one opet pojave nakon izvesnog vremena. Zato se nakon ovih intervencija uvek savetuje i dopunska vitaminska terapija (vitamin C, kompleks vitamina i oligo elemenata kao što je npr. selen ) čime se podiže stepen Vašeg imuniteta. Ukoliko se konstatuje njihovo postojanje, obavezan je i pregled partnera. Kao zaštita od prenošenja savetuje se koršćenje kondoma.
Ova visrusna infekcija je uglavno bezopasna. Naime, postoji veliki broj (stotine) podtipova ovih virusa, a samo su tip 16, 18, 31, 33, 45 i 56 opasni. Oni su u stanju da izazivaju atipicne promene na grliću materice. Zato je potrebno, kod osoba kod kojih se dijagnostikuje prisustvo kondiloma, uredno kontrolisati PAPA test na grlicu uz kolposkopski pregled (1 godisnje).

Sa sajta 21dan.com
Nazad na vrh Ići dole
sanja

sanja


Broj poruka : 336
Datum upisa : 29.02.2012

POLNO PRENOSIVE BOLESTI Empty
PočaljiNaslov: Re: POLNO PRENOSIVE BOLESTI   POLNO PRENOSIVE BOLESTI EmptyČet Mar 01, 2012 5:56 am

HEPATITIS B

Hepatitis B je veoma ozbiljna infekcija jetre, a izaziva je virus hepatitisa B (HBV) koji napada jetru.
Ovaj virus se prenosi krvlju i telesnim tečnostima koje sadrže krv. To se može dogoditi direktnim kontaktom krv-na-krv, seksom bez zaštite, korišćenjem droga, i u toku porođaja sa inficirane majke na novorođenče. HBV je 100 puta zarazniji od virusa side. Hepatitis B se ipak može sprečiti pouzdanom i efikasnom vakcinom. Vakcina ne pomaže onima koji su već hronični nosioci HBV.
Simptomi
Kada se zdrava odrasla osoba zarazi virusom hepatitisa B (HBV), telo može reagovati na nekoliko različitih načina. Sledi spisak nekih mogućih simptoma HBV.
U oko 50 posto slučajeva HBV ne izaziva nikakve simptome.
Otprilike 49 procenata zaraženih ljudi imaju neke simptome, među kojima mogu biti groznica, umor, bol u mišićima ili zglobovima, gubitak apetita, mučnina i povraćanje. Mnogi od njih pomisle da imaju grip te ne pripisuju ove simptome HBV.
Kod oko 90 procenata svih zaraženih ljudi razviju se antitela protiv ove bolesti koja u potpunosti očiste virus iz njihovih tela. Iako možda i osete neke od simptoma, ti ljudi se oporave bez komplikacija.
Kod veoma malog broja ljudi (oko jedan posto) razvije se akutni fulminantni hepatitis opasan po život. Može se dogoditi da kolabiraju od umora, da im požute koža i oči (žutica) i da im stomak bude nadut. Akutni fulminantni hepatitis se razvija veoma iznenadno i brzo i može imati fatalan ishod ako se odmah ne počne sa lečenjem.
Kod oko 5-10 posto zaraženih odraslih osoba nikada se ne razviju antitela na ovaj virus i oni postaju hronični nosioci virusa hepatitisa B, a često to i ne znaju. Kod hroničnih nosilaca postoji povećan rizik od oboljenja jetre kao što su ciroza ili rak jetre, budući da virus hepatitisa B konstantno napada jetru. Hronični nosioci obično imaju hroničnu upalu jetre a na kraju mogu dobiti cirozu ili rak jetre.
Dijagnoza
Dijagnoza akutne HBV infekcije postavlja se jednostavnim testom krvi na HBV- antitela.
Postavljanje dijagnoze hroničnog hepatitisa B može biti teško (jedino posebnim ispitivanjem krvi u svrhu otkrivanja HBV).
Lečenje
Dok za akutni hepatitis B ne postoji način lečenja, za hronični hepatitis B postoje dva odobrena načina lečenja - interferon alfa-2b i lamivudin.
Hepatitis B se može sprečiti pouzdanom i efikasnom vakcinom. Rizik može biti sveden na minimum ograničavanjem broja partnera, uzdržavanjem od upotrebe droga i korišćenjem mera za bezbedan seks.

Sa sajta 21dan.com
Nazad na vrh Ići dole
sanja

sanja


Broj poruka : 336
Datum upisa : 29.02.2012

POLNO PRENOSIVE BOLESTI Empty
PočaljiNaslov: Re: POLNO PRENOSIVE BOLESTI   POLNO PRENOSIVE BOLESTI EmptyČet Mar 01, 2012 5:58 am

HERPES

Herpes karakterišu otekli limfni čvorovi u preponama, osećaj kao kod gripa i plikovi na polnim organima ili usnama. (Nikad nemoj ljubiti u usta ili genitalije nikoga ko ima groznicu)
Širi se polnim odnosom sa inficiranim partnerom ili oralnim seksom.

Simptomi
Isti su i kod muškaraca i kod žena. Mogu biti blagi ili jaki.
Osećaj kao kod gripa, otekli limfni čvorovi u preponama.
Svrab ili pečenje pre nego što se pojave plikovi.
Mali, bolni plikovi na polnim organima ili usnama.
Plikovi u proseku traju 10 dana i nestaju, ali virus ostaje u telu.

Dijagnoza
Genitalni herpes se obično otkriva tek kada se pojavi, u toku napada.

Lečenje
Za sada ne postoji nijedan zaista delotvoran način lečenja kojim se otklanja herpes, ali bolest se može savladati, a seks se mora izbegavati u toku 'buktanja' bolesti.
Ako se ne leči:
Može se preneti na partnera.
Majka ga može preneti na bebu u toku porođaja.

Sa sajta 21dan.com
Nazad na vrh Ići dole
sanja

sanja


Broj poruka : 336
Datum upisa : 29.02.2012

POLNO PRENOSIVE BOLESTI Empty
PočaljiNaslov: Re: POLNO PRENOSIVE BOLESTI   POLNO PRENOSIVE BOLESTI EmptyČet Mar 01, 2012 6:01 am

SIFILIS


Sifilis izaziva bakterija koja se zove spiroheta. Može biti veoma ozbiljno oboljenje, čak i smrtonosno ako se ne leči. Modernim ispitivanjima gotovo uvek se otkrije pre nego što uznapreduje. Širi se u toku seksualnog odnosa sa inficiranom osobom. Period inkubacije od 14 dana do 3 meseca.

Simptomi

Simptomi prvog stadijuma:
I kod muškaraca i kod žena prvi simptomi se pojavljuju 2 - 12 nedelja posle odnosa
Pojavi se bezbolna, crvenkastosmeđa ranica na usnama ili na polnim organima
Ranica traje 2 - 6 nedelja
Ranica prolazi, ali bolest još uvek traje.

Simptomi drugog stadijuma:
Pojavljuju se 6 - 8 nedelja posle pojavljivanja ranice
Osip bilo gde na telu
Osećaj kao kod gripa
Osip i osećaj gripa prolaze, ali sifilis ostaje.

Kasni stadijum sifilisa:
Gumatozni sifilis (granulomatozne, nodularne rane koje se mogu pojaviti na raznim organima, najčešće na koži i kostima)
Oštećenja mozga mogu za posledicu imati ludilo ili smrt.

Dijagnoza
Ako se vidi ranica, lekar uzme uzorak tečnosti i ispita je. Može se ispitati i krv, ali se rezultati duže čekaju. Osip se takođe ispituje.

Lečenje
Antibiotici injekcijom ili u tabletama i kapsulama (oralno).
Šta se događa ako se ne leči?
Majka ga može preneti na bebu u toku porođaja.
Može izazvati srčana oboljenja, oštećenja mozga, slepilo i smrt.

Sa sajta 21dan.com
Nazad na vrh Ići dole
sanja

sanja


Broj poruka : 336
Datum upisa : 29.02.2012

POLNO PRENOSIVE BOLESTI Empty
PočaljiNaslov: Re: POLNO PRENOSIVE BOLESTI   POLNO PRENOSIVE BOLESTI EmptyČet Mar 01, 2012 6:03 am

GONOREJA


Gonoreja je jedna od najpoznatijih i najučestalijih PPB i veoma je rasprostranjena među mladima. Širi se odnosom sa inficiranom osobom. Period inkubacije je 2 - 7 dana (u proseku 3 dana posle odnosa).

Simptomi

Simptomi kod žena mogu biti:
Gusti žuti ili beli sekret iz vagine
Može imati neprijatan miris
Pečenje ili bol u toku uriniranja
Jači bolovi nego obično u toku menstruacije
Grčevi i bol u donjem delu stomaka.

Simptomi kod muškaraca mogu biti:
Guste žute ili bele kapljice iz penisa
Pečenje i bol u toku uriniranja ili pomeranja utrobe.

Dijagnoza
Uzima se bris iz grlića materice kod žena i mokraćnog kanala kod muškaraca i šalje se u laboratoriju.

Lečenje
Antibiotici injekcijom ili u tabletama i kapsulama (oralno).
Šta se događa ako se ne leči?
Možeš je preneti na partnera.
Možeš dobiti neku ozbiljniju infekciju koja dovodi do oštećenja reproduktivnih organa.
I muškarci i žene mogu postati sterilni.
Majka je može preneti na bebu u toku porođaja.
Na kraju može izazvati srčane smetnje, kožna oboljenja, artritis i slepilo.
Nazad na vrh Ići dole
sanja

sanja


Broj poruka : 336
Datum upisa : 29.02.2012

POLNO PRENOSIVE BOLESTI Empty
PočaljiNaslov: Re: POLNO PRENOSIVE BOLESTI   POLNO PRENOSIVE BOLESTI EmptyČet Mar 01, 2012 6:04 am

AIDS


HIV (eng. - Human Immunodeficiency Virus) napada imuni sistem zbog čega telo postaje nesposobno da se izbori sa običnim infekcijama. Sida (sindrom stečenog nedostatka imuniteta) (franc. - Syndrome d'Immuno-Deficience Acquire; eng. - Acquired Immuno-Deficiency Syndrome) je termin koji se koristi kada je imuni sistem jedne osobe toliko oštećen virusom HIV da broj krvnih elemenata za borbu protiv infekcija, takozvanih pomagača T-limfocita (CD4 ćelija), padne sa normalnih 800 do 1050 na manje od 200 po mililitru krvi u krvotoku.
Pacijent je tada već veoma bolestan i na kraju umire od posledica bolesti protiv kojih njegov imuni sistem nije mogao da se bori.

Sidu možeš dobiti ako jedna od ovih zaraženih telesnih tečnosti dođe u dodir s tvojom krvlju:
Krv,
Semena tečnost,
Vaginalna tečnost,
Majčino mleko.
Najčešći načini prenošenja:
Bilo koja vrsta polnog odnosa uključujući oralni i analni,
Zajednička upotreba bilo koje vrste igala uključujući one za drogiranje, bušenje ušiju i tetoviranje,
Transfuzija krvi,
U toku trudnoće ili dojenja virus HIV se može preneti na bebu.

Simptomi
Noćno znojenje, simptomi gripa koji ne prolaze, neobjašnjiv gubitak težine, beli pečati u usnoj duplji, ljubičaste tačke na koži,
Važno: Ljudi sa virusom HIV mogu da budu bez ikakvih simptoma osam do deset godina.
Simptomi kod žena: hronične vaginalne gljivične infekcije, neuobičajen Papanikolau test, HPV ili genitalne bradavice.

Dijagnoza
Test krvi: takozvana antitela na virus HIV u većini slučajeva detektuju se 6 do 12 nedelja pošto se dobije virus, a za šest meseci kod 95% pacijenata. I muškarci i žene bi trebalo da idu na testiranje svaka tri meseca, a svakih šest meseci ako su pod rizikom.

Lečenje
Postoji mnogo lekova koji se koriste za lečenje od ovog virusa. Oni usporavaju bolest, ali je ne leče. Ovi lekovi imaju mnogo neželjenih dejstava. Danas je onima koji boluju od side dostupno više načina specijalizovane pomoći.


Nazad na vrh Ići dole
sanja

sanja


Broj poruka : 336
Datum upisa : 29.02.2012

POLNO PRENOSIVE BOLESTI Empty
PočaljiNaslov: Re: POLNO PRENOSIVE BOLESTI   POLNO PRENOSIVE BOLESTI EmptyČet Mar 01, 2012 6:06 am

HLAMIDIJA


Hlamidija je mikroorganizam na prelazu između bakterija i virusa. Njena osnovna "opasnost" sadrži se u činjenici da izaziva zapaljenske procese bez ikakvih simptoma (u najvećem broju slučajeva). Obzirom da kod najvećeg broja inficiranih ne postoji ni jedan znak koji bi ukazao na potrebu da se proveri postojanje ove "bakterije", ona može duži vremenski period ostati neotkrivena. Kao i svaka druga bakterija i hlamidija izaziva zapaljenje, bez obzira što ga ne osećamo. Posledice zapaljenskog procesa u predelu jajnika i jajovoda su tzv. priraslice jajovoda sa okolnim organima ali i slepljivanje njihovog kanala . Tako one utiču na prohodnost jajovoda koju je neophodno sačuvati kako bi doslo do trudnoće. Obzirom da one mogu dovesti do potpunog ili delumičnog zapušenja jajovoda to ima posledice na buduće reporoduktivno zdravlje i začeće.

Hlamidija se ne otkriva standardnim bakteriološkim brisevima već se mora posebno naglasiti da se traži bris grlića na Hlamidiju (a to isto vazi i za Mycoplasmu i Ureaplasmu - koje često mogu biti udružene sa hlamidijalnom infekcijom). U uzorku ne treba biti tragova krvi jer to može (retko) rezultovati i "lažno pozitivnim" rezultatima brisa. Terapija je antibitoska, a nekada se navedena sistemska terapija moze dopuniti i lokalnom terapijom koja nije neophodna, ali moze biti od pomoći. Kontrolni brisevi se proveravaju 2-3 nedelje nakon završene terapije jer su tada najpouzdaniji. Tek nakon negativna 3 brisa sa razmakom od 3 nedelje između, možemo reći da je osoba uspešno izlečena. Tokom trajanja terapije savetuje se uzdržavanje od odnosa a do pristizanja urednih kontrolnih briseva. Neophodna je upotreba prezervativa.
Istovremeno se leči i partner. Dužina trajanja terapije je različita (min.12 dana ali i duže). Kontrolni brisevi se proveravaju 2-3 nedelje nakon završene terapije jer su tada najpouzdaniji.

Sa sajta 21dan.com
Nazad na vrh Ići dole
sanja

sanja


Broj poruka : 336
Datum upisa : 29.02.2012

POLNO PRENOSIVE BOLESTI Empty
PočaljiNaslov: Re: POLNO PRENOSIVE BOLESTI   POLNO PRENOSIVE BOLESTI EmptyČet Mar 01, 2012 6:07 am

MIKOPLAZMA


Ako niste čuli za mikoplazmu, znajte da niste sami. Čak i neki doktori nisu previše upoznati sa mikoplazmom. Mikoplazma je zapravo grupa bakterija koja uključuje više od 70 različitih vrsta. Mycoplasma hominis, mycoplasma pneumoniae, mycoplasma genitalium i ureaplasma ureticulum, su samo neke čije je prisustvo u čovekom organizmu utvrđeno, a za koje je sa sigurnošću utvrđeno da izazivaju bolesti i infekcije kod čoveka.

Mikoplazma hominis

Mikoplazma hominis je vrsta mikoplazme koja je najčešće (u odnosu na ostale mikoplazme) uključena u polne infekcije kod žena. Takođe može uzrokovati infekcije novorođenčadi i infekcije van genitalija, pogotovo kod osoba sa smanjenim imunitetom.

Mikoplazma hominis se, kao i ureaplazma, često nalazi u vagini i može da uzrokuje infekcije muškog i ženskog genitalnog trakta.

Mikoplazma Genitalium

Studija koja je objavljena u junu 2007. pokazuje da infekcija koju uzrokuje bakterija Mycoplasma genitalium izgleda da je nadmašila gonoreju po broju obolelih, tako da je sada postala treća najzastupljenija polna bolest među mladima u SADu. Među adolescentima koji su učestvovali u zdravstvenoj studiji širom Amerike, 4.2% je bilo inficirano hlamidijom, 2.3% sa trihomonasom, 1% sa mikoplazmom i 0.4% gonorejom.

Mikoplazma genitalium bi mogla da bude polno prenosiva bakterija, koja je, pored hlamidije, glavni uzročnik nespecifičnog uretritisa (bilo koji uretritis koji ne izaziva bakterija gonoreje) kod muškaraca. Kod žena, često se pronalazi u savezu sa bakterijskom vaginozom; Infekcije mikoplazmom, se takođe povezuju sa cervicitisom. Većina infekcija mikoplazmom genitalium su asimptomatične (bez simptoma) i doktori još nisu odlučili da li ima smisla da se svi testiraju na infekciju.

Simptomi

Prisustvo mikoplazme obično nema simptoma. Ali vremenom, usled povećanja njihovog broja i/ili oslabljenja imunog sistema, ona može da izazove određene infekcije.

Mikoplazma genitalium, iako je relativno poznat mikroorganizam, je tek od skoro detaljnije upoznat, s obzirom da je češće povezan sa drugim dijagnozama nego testiran sam. Naučnici, ipak, počinju da mu poklanjaju veću pažnju, koju i zaslužuje kao mikrob koji izaziva polno prenosive bolesti, a njegovi simptomi su slični simptomima ostalih bakterijskih polnih bolesti.

Simptomi mikoplazme kod žena

Većina slučajeva nema simptome
Vaginalni svrab (svrab u vagini)
Peckanje prilikom mokrenja
Bol za vreme seksa
Mikoplazma infekcija se takođe povezuje sa bakterijskom vaginozom

Simptomi mikoplazme kod muškaraca

najveći broj slučajeva nema nikakve simptome
sekreti iz uretre (penisa)
peckanje pri mokrenju
bol i otoci zglobova (artritis)
Mikoplazma je najčešći uzrok nehlamidijalnog negonokoknog uretritisa kod muškaraca.


Test na mikoplazmu

Postoje tri metode koje se najčešće koriste kada je u pitanju mikoplazma testiranje, a to su:

PCR test
Bojenje DNK
Izolacija kulture

Preporučeno je da se koristi kombinacija ovih metoda kako bi se utvrdilo da li je uzorak čist ili sadrži mikoplazmu, s obzirom da vrste mikoplazme za koje se ne može uzgajati kultura u epruveti (npr. mycoplasma genitalium), mogu biti detektovane, uz pomoć bojenja DNK i PCR metode.

Lečenje mikoplazme

Mikoplazma genitalium se obično leči kao nespecifični uretritis ili bakterijska vaginoza, s obzirom da je direktnu dijagnozu infekcije bakterijom veoma teško postaviti. U oba slučaja, infekcija se leči antibioticima, a i partner se mora lečiti istovremeno.

Vodič za lečenje CDC za 2006-u, iznosi tvrdnju da je Azitromicin efikasniji protiv mikoplazme od ostalih antibiotika koji se obično koriste za lečenje uretritisa. Druga istraživanja sugerišu da su višednevne doze efikasnije od jedne doze. Desetodnevno lečenje moksifloksacinom (moxifloxacin), može biti dobra opcija za one čije telo ne reaguje na azitromicin zbog otpornosti na antibiotike.

Kada je u pitanju mycoplasma hominis, izvesni antibiotici, kao što su tetraciklin i eritromicin se često koriste za lečenje infekcije.
Moguće posledice mikoplazme ako se ne leči

Mikoplazma genitalium se povezuje sa zapaljenjima male karlice kod žena. Takođe je povezana sa endometritisom (infekcija zapaljenja sluzokože materice) i prevremenim porođajem. S obzirom na to, dugoročne posledice infekcije mikoplazmom izgledaju slične posledicama gonoreje i hlamidije. Ovo nije iznenađujuće, s obzirom da su im rani simptomi takođe veoma slični.
Prevencija

Iako studije nisu konačne, vrlo je verovatno da i u ovom slučaju konstantna upotreba kondoma značajno smanjuje rizik od infekcije mikoplazme. Jedina, s tim u vezi urađena studija do danas je utvrdila da je konstantna upotreba kondoma prepolovila rizik od infekcije, u odnosu na osobe koje nikada nisu koristile kondom.

Čak iako se na kraju ispostavi da kondomi nisu potpuno efikasni u sprečavanju mikoplazme, njihovo korišćenje je i dalja odlična ideja, jer pružaju efikasnu zaštitu od drugih veoma raširenih polnih bolesti, kao što su gonoreja i hlamidija.

Sa sajta polnebolesti.com
Nazad na vrh Ići dole
sanja

sanja


Broj poruka : 336
Datum upisa : 29.02.2012

POLNO PRENOSIVE BOLESTI Empty
PočaljiNaslov: Re: POLNO PRENOSIVE BOLESTI   POLNO PRENOSIVE BOLESTI EmptyČet Mar 01, 2012 6:09 am

UREAPLAZMA


Genitalna ureaplazma (ureaplasma urealyticum i ureaplasma parvum), je vrsta mikroorganizma iz porodice mikoplazmi, koja uzrokuje određene genitalne infekcije, kao i neplodnost, kod muškaraca i kod žena.

Šta su ove infekcije? Mikoplazme, a samim tim i ureaplazma, spadaju u najmanje bakterije koje mogu da opstanu bez domaćina, i koje za razliku od ostalih bakterija nemaju ćelijski zid; umesto toga, one žive u drugim živim ćelijama. Ureaplazma takođe pripada familiji mikoplazmi. Oko 70% seksualno aktivnih odraslih je domaćin neke od ovih bakterija. Međutim, kada dođe do značajnijeg razmnožavanja, mogu nastati problemi, kao što je zapaljenje male karlice, uretritis i gubitak trudnoće.

S obzirom da se mikoplazme i ureaplazme prirodno nalaze u organizmu ljudi, pacijenti se ne testiraju rutinski na ove bakterije. Žene koje iskuse neplodnost, ponavljanje gubitka trudnoće, bol u maloj karlici, premenstrualne simptome ili simptome vaginalnih infekcija, treba da se testiraju. Često se radi test kulture, sličan papa testu, uzimanjem brisa iz vagine.
Kako se prenosi ureaplazma?

Ureaplazma se pre svega prenosi polnim odnosom. Seksualni partneri mogu ne znajući uvek iznova prenositi infekciju jedno drugom. Infekcija se obično dešava kod mlađih žena, onih koje imaju višestruke seksualne partnere i koje koriste oralnu kontracepciju umesto kondoma.

Ureaplazma simptomi

Uglavnom nema simptoma prisutnosti ureaplazme, ali ove bakterije mogu postati uzročnici infekcije u slučaju oslabljenja imuno-sistema (dok u slučaju zdravog imuno sistema često ne uzrokuju bolesti).

S obzirom da infekcije ureaplazmom obično prolaze bez simptoma, vremenom mogu dovesti do problema sa sterilitetom, uključujući bolest kanalića materice (tube uterine) i ponavljanje spontanih pobačaja kod žena, kao i smanjenu pokretljivost i brojnost sperme kod muškaraca. Kod sterilnih muškaraca, utvrđeno je da se bakterija prilepljuje uz spermu i blokira oplođenje.
Koje bolesti uzrokuje?

Ureaplazma se može pronaći u respiratornom i genitalnom traktu zdravih i seksualno neaktivnih osoba, što komplikuje interpretaciju njihovog značaja.

Najčešći su uzročnik negonokoknog i nehlamidijalnog uretritisa; karakteriše ih sluz iz uretre (penisa kod muškaraca, vagine kod žena), bol tokom mokrenja (peckanje i probadanje pri mokrenju), i otoci na otvoru uretre (vrh penisa kod muškaraca i iznad vagine kod žena); postoje mišljenja da je povezana sa upalom bubrega (pijelonefritisom) i Reiterovom bolesti.

Može se povezati sa upalom pluća kod pacijenata sa oslabljenim imuno sistemom.

Test na ureaplazmu

Može se raditi kultura ureaplazme ili PCR test na ureaplazmu.

EIA testiranje stoji na raspolaganju za detekciju antitela specifičnih za ureaplazmu, (ne reaguje na druga antitela – koja ne potiču od ureaplazme), međutim, ovaj metod ne može biti primenjen na sve vrste uzetih uzoraka. Uzorci su mogu uzeti vaginalnim brisom (bris iz cerviksa tj. grlića materice ili bris iz uretre), uzorak sperme, telesne tečnosti ili tkiva sa biopsije. Kod dece se uzorak uzima drugačije.

Oba metoda su prilično precizna, ali PCR metoda je nešto preciznija u odnosu na kulturu (~95% vs. 91%) i prilično je brža (1-2 dana vs. 2-5 dana). Kod pacijenata koji imaju artritis koji uzrokuje ureaplazma, ovaj test omogućava brzu i preciznu dijagnozu.


Ureaplazma u trudnoći

Ureaplazma (i mikoplazma hominis) pronađena u placenti i/ili endometrijumu (sluzokoži koja sa unutrašnje strane oblaže matericu) se povezuje sa infekcijom, rađanjem mrtvog fetusa, spontanim pobačajem, preranim porođajem i manjom nego što je normalno masom novorođenčeta. Oba organizma prodiru u vodenjak u drugom trimestru. Može uzrokovati horioamnionitis (zapaljenje membrana oko fetusa: horiona i amniona). Pronađena je u krvi majki koje su imale probleme sa visokom temperaturom posle porođaja.

Ova infekcija se može preneti na otprilike 40% beba koje je rodila majka sa ovakvom infekcijom. Ukoliko je majka ima, ureaplazma može da inficira pluća novorođenčeta za vreme porođaja. Uzročnik je (kao i mikoplazma hominis) respiratornih problema kod beba sa manjom telesnom težinom i meningitisa.

Lečenje

S obzirom da ove bakterije nemaju ćelijski zid – a većina antibiotika (npr. penicilini i cefalosporini) deluje na bakterije uništavajući njihov ćelijski zid – lečenje infekcije može biti teže. Samo posebni antibiotici, kao što su eritromicin, flourokinolon ili tetraciklin, mogu biti prepisani. Ako ste trudni, za vas će takođe biti prepisan odgovarajući antibiotik.

Ako imate problema sa neplodnošću ili višestrukim spontanim pobačajima, zahtevajte da vam se uradi kultura. Testirajte se i lečite da biste sprečili ponavljanje infekcije.

Dijagnoza

Laboratorijska dijagnoza se radi uzimanjem kulture. Ureaplazme proizvode ureazu, uz pomoć koje razlažu tj. metabolišu ureu (sastojak mokraće kod sisara). Na ovaj način se može izdvojiti ureaplazma.
Prevencija

Apstinencija ili odgovarajuća barijera (npr. kondom) su vidovi zaštite.

Sa sajta polnebolesti.com
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





POLNO PRENOSIVE BOLESTI Empty
PočaljiNaslov: Re: POLNO PRENOSIVE BOLESTI   POLNO PRENOSIVE BOLESTI Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
POLNO PRENOSIVE BOLESTI
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Kutak za dame :: Zdravlje :: Infekcije-
Skoči na: