Kutak za dame
Dobro dosli na forum http://kutakzadame.com

Zelim vam prijatan boravak na forumu, ali se pre toga morate prijaviti sa postojecim nalogom.

Ili registrovati ako nemate nalog na forumu http://kutakzadame.com

Kutak za dame
Dobro dosli na forum http://kutakzadame.com

Zelim vam prijatan boravak na forumu, ali se pre toga morate prijaviti sa postojecim nalogom.

Ili registrovati ako nemate nalog na forumu http://kutakzadame.com

Kutak za dame
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Sve ženske i muske teme na jednom mestu
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe?

Ići dole 
+15
StormZ
inda
Bella
Nina87
Ferhundica
Lara
~Lovely~
Lus
Yo**
kajlina
Ivana
meda
sister87
pufnasta
Jeci
19 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći
AutorPoruka
Lara

Lara


Broj poruka : 1445
Datum upisa : 29.02.2012

Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe?   Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 EmptyUto Apr 03, 2012 8:25 pm

Zvonci, taj obicaj se ovde zove "daca" (c kao cilim), ne znam da li se koristi malo sire. i te kako je uobicajeno da se posle sahrane dodje na zakusku, ne mora to biti rucak, ali bude tu svega. meni je to odvratno. inace, iz Vojvodine sam, iz mesta vecinskog srpskog stanovnistva, ne znam ima li Crnogoraca, posto sa njima povezujete to. Doduse, ne ide se po restoranima, bar ja nisam vidjala, ali daca je obavezna. affraid

crna svadba? Istocna Srbija je prica za sebe, ali moram priznati, meni je zanimljiva
Nazad na vrh Ići dole
inda

inda


Broj poruka : 1651
Datum upisa : 29.02.2012

Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe?   Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 EmptyUto Apr 03, 2012 9:29 pm

ja zivim blizu BG I kod nas nema narikaca,prave te pomene,ali mislim da je rucak samo za sahranu...i kod nas dele sve i svasta...meni to nista nije jasno...kosulje,peskiri,cokolade...
Nazad na vrh Ići dole
Bella

Bella


Broj poruka : 1429
Datum upisa : 28.02.2012
Godina : 34

Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe?   Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 EmptyUto Apr 03, 2012 9:31 pm

Mi smo baki pravili dacu u restoranu, takodje zato sto su deda i ona ziveli u dvosobnom stanu, a trebalo je ugostiti oko 50-ak ljudi. Obelezavali smo jos nesto, ne znam da li je bilo 40 dana ili pola godine...Ali u svakom slucaju to nije bila nikakva gozba, obican rucak i nista vise.
Kao sto rekoh, i ja sam protiv crnine, mislim da ne postoji potreba da nekome pokazujem kako se osecam, a jedino sto to moze da ucini za mene jeste da me baci u jos veci bedak. Tako da je nisam nosila (osim za sahranu, naravno).

Zvonci, ovo je grozno, sva sam se najezila Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 1371890812
Nazad na vrh Ići dole
bevana

bevana


Broj poruka : 3252
Datum upisa : 28.02.2012
Godina : 38

Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe?   Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 EmptyUto Apr 03, 2012 9:39 pm

Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 402532072 preterano.

kod nas postoji samo ovo da ako nekome umre muz/verenik (zena/verenica),ne bi trebalo da ide na veselja i da slavi bilo sta godinu dana.i tek posle te godine moze da nadje novog partnera.mozda je tako i kod ostalih.

daca se zove i kod nas,mada ja ne koristim taj izraz .
Nazad na vrh Ići dole
meda

meda


Broj poruka : 1003
Datum upisa : 01.03.2012
Godina : 37
Lokacija : ni na nebu, ni na zemlji

Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe?   Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 EmptyUto Apr 03, 2012 9:47 pm

joooj, koliko je bolestan ovaj vlaski obicaj. najezila sam se. uuuuh! da li je moguce da devojke pristaju na to?
Nazad na vrh Ići dole
bevana

bevana


Broj poruka : 3252
Datum upisa : 28.02.2012
Godina : 38

Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe?   Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 EmptyUto Apr 03, 2012 9:50 pm

pa one su celog zivota vaspitavane u takvoj sredini,i njima su takvi obicaji normalni.
Nazad na vrh Ići dole
Ivana

Ivana


Broj poruka : 3396
Datum upisa : 29.02.2012
Godina : 36
Lokacija : in love :)

Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe?   Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 EmptyUto Apr 03, 2012 9:52 pm

sto se tice tog rucka posle sahrane on se pravi jer ti na sahranu dodje dosta ljudi iz daleka(uglavnom rodbina koju prvi put vidis) i glupo je da pustis te ljude da se vrete kuci gladni,pa jos ako neki ostaju da prenoce...tako da se zbog toga i pravi taj rucak.odatle se to razvilo.a mnogo je jednostavnije da se to odradi u restoranu sto zbog mesta,sto zbog toga sto je komplikovano da se ta hrana sprema u kuci gde je pokojnik i gde sve vreme dolaze ljudi da izjave saucesce.spada to u pomodarstvo,ali po meni je to jedno od retkih dobrih pomodarstava.
a inace,na tim ruckovima se caska kao da se nista nije dogodilo...cak i oni koji su izgubili nejblizeg.valjda tek tad ljudi malo predahnu i zaborave.
naredne dace ili podusja su 40 dana,pola godine i godina.40 dana je crkveni obicaj,ostali nisu.
Nazad na vrh Ići dole
meda

meda


Broj poruka : 1003
Datum upisa : 01.03.2012
Godina : 37
Lokacija : ni na nebu, ni na zemlji

Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe?   Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 EmptyUto Apr 03, 2012 9:59 pm

mislila sam da se rucak pravi u cast pokojnika. posto znam da se stavlja i tanjir za pokojnika
Nazad na vrh Ići dole
Ivana

Ivana


Broj poruka : 3396
Datum upisa : 29.02.2012
Godina : 36
Lokacija : in love :)

Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe?   Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 EmptyUto Apr 03, 2012 10:11 pm

meda ::
mislila sam da se rucak pravi u cast pokojnika. posto znam da se stavlja i tanjir za pokojnika
pitacu bas mamu. a znas sta,mnogo izmisljaju danas cak i sami svestenici.kod nas kako koji novi dodje tako uvede neke obicaje koji su pre bih rekla paganski nego crkveni.
Nazad na vrh Ići dole
Bella

Bella


Broj poruka : 1429
Datum upisa : 28.02.2012
Godina : 34

Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe?   Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 EmptyUto Apr 03, 2012 11:36 pm

Meni je inace grozan onaj obicaj kada se celu noc "bdi" nad pokojnikom. Mi to nismo radili, a hvala Bogu cini mi se da taj obicaj polako iscezava, postuje se uglavnom jos u ruralnim sredinama.
Nazad na vrh Ići dole
meda

meda


Broj poruka : 1003
Datum upisa : 01.03.2012
Godina : 37
Lokacija : ni na nebu, ni na zemlji

Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe?   Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 EmptyUto Apr 03, 2012 11:43 pm

Ivana, skroz si u pravu, na zalost
Nazad na vrh Ići dole
Iva

Iva


Broj poruka : 1826
Datum upisa : 28.02.2012
Godina : 41

Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe?   Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 EmptySre Apr 04, 2012 12:40 am

Bella ::
Meni je inace grozan onaj obicaj kada se celu noc "bdi" nad pokojnikom. Mi to nismo radili, a hvala Bogu cini mi se da taj obicaj polako iscezava, postuje se uglavnom jos u ruralnim sredinama.
Mislim da se to radi zato sto se desavalo da pokojnik i ne bude mrtav pa da se probudi u sred noci.Zamisli taj sok, budi se u kovcegu, jezivo.Zato se i ne sahranjuje odmah istog dana kad neko umre.Sad je medicina uznapredovala i mogu tacnije da utvrde da li je ili nije neko mrtav, ali ranije to bas i nije moglo.
Nazad na vrh Ići dole
Ivana

Ivana


Broj poruka : 3396
Datum upisa : 29.02.2012
Godina : 36
Lokacija : in love :)

Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe?   Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 EmptySre Apr 04, 2012 12:57 am

Ivana ::
meda ::
mislila sam da se rucak pravi u cast pokojnika. posto znam da se stavlja i tanjir za pokojnika
pitacu bas mamu. a znas sta,mnogo izmisljaju danas cak i sami svestenici.kod nas kako koji novi dodje tako uvede neke obicaje koji su pre bih rekla paganski nego crkveni.

Medo,pitala sam mamu.kaze isto sto i ti!
ja sam ono napisala jer mi je to pricala devojka kojoj je sve to jako blisko i nekako mi ima vise logike.
Nazad na vrh Ići dole
pufnasta

pufnasta


Broj poruka : 546
Datum upisa : 28.02.2012

Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe?   Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 EmptySre Apr 04, 2012 1:21 am

Ljudi sa Kosova postuju obicaj da se te dace daju za prvu subotu, 20 dana, 40 dana, 6 meseci, godinu dana i onda svaka naredna godisnjica. Kod onih koji zive na selu postuje se obicaj da se odrede zene iz komsiluka ili familije koja ce sta da sprema i svaka od njih za svaku dacu dobija poklon, dobijaju poklon i svi oni koji su uzeli da nose crninu ali onda kad je skinu. Sto se tice tog pomodarstva odrzavanja daca u restoranu morate da uzmete u obzir i to da ljudi koju su u Srbiju dosli sa Kosova uglavnom svi imaju veliku familiju, i jos ako neko zivi u stanu, treba smestiti negde sve te ljude.
Nazad na vrh Ići dole
meda

meda


Broj poruka : 1003
Datum upisa : 01.03.2012
Godina : 37
Lokacija : ni na nebu, ni na zemlji

Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe?   Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 EmptySre Apr 04, 2012 1:25 am

i ja sam cula da se dace daju za prvu subotu, 40 dana, pola godine i onda na godinu.
malo smo skrenule s teme... jel imammo temu obicaji?
Nazad na vrh Ići dole
Lus

Lus


Broj poruka : 1746
Datum upisa : 29.02.2012
Lokacija : na suncanoj strani ulice

Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe?   Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 EmptySre Apr 04, 2012 2:50 am

da, ok je da se obelezi u okviru porodice. ali ja sam govorila o pravom slavlju! sve sa gostima, muzikom itd.

a na sahranama mi je najgori deo govor. jer je puno tezak i tuzan.
Nazad na vrh Ići dole
meda

meda


Broj poruka : 1003
Datum upisa : 01.03.2012
Godina : 37
Lokacija : ni na nebu, ni na zemlji

Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe?   Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 EmptySre Apr 04, 2012 2:55 am

muzika? Rolling Eyes
Nazad na vrh Ići dole
Ivana

Ivana


Broj poruka : 3396
Datum upisa : 29.02.2012
Godina : 36
Lokacija : in love :)

Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe?   Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 EmptySre Apr 04, 2012 3:55 am

na nekim sahranama bude tzv. pleh muzika,a neki slikaju sahranu.to mi je....no coment.
nego,bas smo skrenule.poenta je bila da pruzimo podrsku Jeci,a mi se raspricasmo o obicajima za mrtve.ako vec pricamo o obicaja,bolje da se presaltamo na neke lepse!
Nazad na vrh Ići dole
pufnasta

pufnasta


Broj poruka : 546
Datum upisa : 28.02.2012

Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe?   Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 EmptySre Apr 04, 2012 4:34 am

Lusesita je spomenula muziku u slucaju kad se slavi slava, ne za sahranu, neka me ispravi ako gresim.
Nazad na vrh Ići dole
~Lovely~

~Lovely~


Broj poruka : 671
Datum upisa : 29.02.2012
Godina : 32

Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe?   Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 EmptySre Apr 04, 2012 4:40 am

meda ::
mislila sam da se rucak pravi u cast pokojnika. posto znam da se stavlja i tanjir za pokojnika
Zna li neko zasto se postavlja uz jelo samo kasika,kao ne sme da bude viljuska,noz ili bilo sta siljato?Eh pusti 'obicaji' Rolling Eyes Mislim da mi Srbi imamo najgluplje obicaje sto se sahrana tice!
Nazad na vrh Ići dole
Lus

Lus


Broj poruka : 1746
Datum upisa : 29.02.2012
Lokacija : na suncanoj strani ulice

Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe?   Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 EmptySre Apr 04, 2012 4:43 am

da, da pufna konta.
Nazad na vrh Ići dole
Lara

Lara


Broj poruka : 1445
Datum upisa : 29.02.2012

Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe?   Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 EmptySre Apr 04, 2012 8:57 am

Ivana ::
na nekim sahranama bude tzv. pleh muzika,a neki slikaju sahranu.to mi je....no coment.
nego,bas smo skrenule.poenta je bila da pruzimo podrsku Jeci,a mi se raspricasmo o obicajima za mrtve.ako vec pricamo o obicaja,bolje da se presaltamo na neke lepse!

To, koliko ja znam, rade katolici. posle naprave i album, pa pokazuju kad im se dodje u kucu.. morbidno je malo, ali oni zele da ih pamte i takve, nemam pojma.. mislim, slike su strasne.
Nazad na vrh Ići dole
Ivana

Ivana


Broj poruka : 3396
Datum upisa : 29.02.2012
Godina : 36
Lokacija : in love :)

Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe?   Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 EmptySre Apr 04, 2012 9:38 am

ja znam pravoslavce koji imaju slike sahrane.tata mi je pricao da je to pre-pre bio obicaj.ovi koje ja znam su skoro to radili.
Nazad na vrh Ići dole
Jeci

Jeci


Broj poruka : 890
Datum upisa : 18.03.2012
Godina : 33

Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe?   Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 EmptySre Apr 04, 2012 9:45 am

Hvala na podrsci drage moje...Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 650269930
Danas sam bila kod babe, ponovo je propusila pa se krije od tate da je ne bi video i kritikovao... poput deteta je sada, kao da joj neko brani da sa svojih 75 pusi ako zeli... Mislim da je shvatila da sta god radio u zivotu, od necega kad tad moras umreti... Mozes biti zdrav ko dren, tako ceo zivot, i opet kad tad te nece vise biti...

Jao najezila sam se kada sam citala sad o toj crnoj svadbi...
A sto se tice obicaja, danas nam je jedan svestenik rekao(posto nam je ovo prva smrt u porodici pa pitamo ono sto neki ljudi vec znaju) da ne mozes da pogresis sta god radio, jer sahranjujes nekoga ko ti je drag i tu greske nema... Naravno ne podrzavam muziku i slicne stvari!

Planiram da pitam sutra moje da li ikako mogu izbeci to da ga vidim u kovcegu... Sahrana tek u petak, plasim se kako ce sve to izgledati, i on je sigurno dosta propao tokom ovih 4 dana... Vrv da cu uzeti ipak nesto za smirenje pre nego sto krenem... Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 1371890812
Nazad na vrh Ići dole
Ferhundica

Ferhundica


Broj poruka : 162
Datum upisa : 01.03.2012
Godina : 42
Lokacija : Gde je i Bog rekao,laku noc i lisica nosi postu

Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe?   Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 EmptySre Apr 04, 2012 9:52 am

"Ivana"ja znam pravoslavce koji imaju slike sahrane.tata mi je pricao da je to pre-pre bio obicaj.ovi koje ja znam su skoro to radili.

kao klinka sam bila kod tetke,i kad mi je bilo dosadno,uzela sam da gledam njene albume sa fotografijama i znam da sam se jako zgrozila kad sam naletela na slike sahrane,bas uzasno.

Jeci,slobodno uzmi tabletu za smirenje,neku blagu dozu,nece ti biti nista a pomoci ce ti da prebrodis sahranu.
verovatno ako bude otvoren sanduk moci ces da to izbegnes,ali s obzirom da je sahrana u petak,mozda ce sanduk biti zatvoren. Uradi onako kako se u tom momentu budes osecala,nemoj o tome misliti unapred.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe?   Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe? - Page 3 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe?
Nazad na vrh 
Strana 3 od 4Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći
 Similar topics
-
» Citati, poslovice...
» NAKIT - Uspomene na neke drage osobe
» Gde, kako i sta...
» Kako da promenim to?
» Kako ste upoznale svog dragog?

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Kutak za dame :: Ljubav i sex :: Ljubav, emocije, veze-
Skoči na: